|
У Бања Луци и Требињу 11.11.2024. године обележен Дана примирја у Првом светском рату |
Поводом Дана примирја у Првом светском рату, 11. новембра 2024. године генерални конзул Милош Вујић положио је венац на споменик жртвама „Велеиздајничког процеса“ на бањалучком гробљу „Свети Пантелија“.
У изјави за медије Вујић је истакао да се овим окупљањем одаје почаст жртвама „Велеиздајничког процеса“ са подручја Бања Луке, чија је једина грешка што су у том периоду били напредни Срби.
Такође је подсетио на немерљив допринос Србије победи мира, правде и слободе, чиме се показало да су Срби на правој страни историје. Указао је и на симболику Наталијине рамонде, цвета који се истиче поводом овог празника, као сећање на васкснуће Србије након губитка готово половине мушког радно способног становништва.
Након полагања венца, медијима се обратио и председник бањалучког Удружења потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. Небојша Куштриновић, подсетивши на 25000 добровољаца са подручја шире бањалучке регије и обавезу потомака да их се сећају.
У организацији Конзуларне канцеларије Требиње, 11. новембра 2024.године, а поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату, тачно у 11.00 часова, у знак сећања и пијетета према страдалим сународницима венац су на Споменик ослободиоцима Требиња положили конзул Миодраг Џуџалија, Мирослав Марковић и градоначелник Требиња господин Мирко Ћурић.
Фото: SrpskaCafe/Никола Врањеш и П.М. |
|
Обавештење поводом проглашења Дана жалости у Републици Србији и отварања књиге жалости |
Поводом велике трагедије која је задесила како Нови Сад тако и целу Републику Србију и проглашења Дана жалости 02.новембра 2024., Генерални конзулат Републике Србије у Бањалуци ће отворити књигу жалости у недељу 03. новембра 2024. године и понедељак 04. новембра 2024. године у периоду од 10:00 до 15:00 часова.
Генерални конзулат Републике Србије у Бањалуци користи ову прилику да обавести заинтересовану јавност о могућности уписивања у књигу жалости у просторијама Генералног конзулата у наведеном периоду.
Нека је вечна слава пострадалима.
|
|
Обавештење 11. новембар 2024. године – НЕРАДНИ ДАН |
Обавештавамо да ГК Р.Србије Бања Лука и КК Требиње неће радити 11. новембра 2024. године, када се обележава Дан примирја у Првом светском рату. |
|
Посета председника Владе Републике Србије Милоша Вучевића Бања Луци и општини Србац, 26.9.2024 |
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић са делегацијом боравио је 26.9.2024. у званичној посети Републици Српској.
Након свечаног дочека испред Палате Републике у Бања Луци састао се са председником Републике Српске Милорадом Додиком који га је одликовао Орденом Републике Српске на ленти, за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и политичких односа између Републике Србије и Републике Српске, као и за изузетан допринос од ширег значаја за опстанак, афирмацију и развој Републике Српске.
Премијер Републике Србије изјавио је да је Орден Републике Српске на ленти велика част за њега, али и за Србију и њено руководство на чијем челу је председник Александар Вучић.
Такође, рекао је да се не ради само о признању за оно што је урађено, већ и о обавези да се одговорно, мудро и стрпљиво заједнички чува Србија и Република Српска у складу са Дејтонским споразумом. С обзиром на то да се ради о истом народу, култури, заједничкој прошлости и будућности, Република Србија ће наставити да подржава не само Републику Српску у складу са Декларацијом усвојеном на Свесрпском сабору, већ и српски народ у Федерацији БиХ, навео је М. Вучевић.
Приликом посете општини Србац, где су окупљени грађани дочекали аплаузом премијера Србије и председника Републике Српске, званичници су обишли новоизграђени вртић „Србија“ за чију су изградњу владе Србије и Републике Српске издвојиле 3 милиона КМ (око 1,54 милиона евра). Вртић ће моћи да прими 200 деце, чиме се решава вишедеценијски проблем у том крају, у вези са чим је М. Вучевић изразио наду да ће тај објекат допринети останку и опстанку српског народа на том простору. Председник М. Додик је поново нагласио значај подршке Србије, јер „тај осећај да вас неко помаже је више од новца“.
Током даљег обиласка општине Србац, похваливши њену уређеност, М. Вучевић је истакао кључну важност политичког мира и стабилности као услов за развој, и начелнику општине Млађану Драгосављевићу пожелео је нову градњу и што више деце која ће бити пријављивана за вртић. У вези са тим, М. Драгосављевић је изразио задовољство што је Србац прва општина у Републици Српској која је, доприносећи пронаталитетској политици, као инвеститор реализовала пројекат изградње зграде за младе брачне парове, чија је укупна вредност 1,69 милиона КМ, а продајна цена 1200 КМ по квадратном метру (око 600 евра). На церемонији поводом завршетка овог пројекта, премијер М. Вучевић и председник М. Додик уручили су кључеве станова за 20 младих брачних парова, који су на тај начин по повољним условима решили стамбено питање.
Свим активностима током посете председника Владе Републике Србије Милоша Вучевића присуствовао је генерални конзул Милош Вујић. |
|
Отворени Дани Србије у Републици Српској 25.9.2024. |
Министар културе Републике Србије Никола Селаковић отворио је 25.9.2024. манифестацију „Дани Србије у Републици Српској“, на свечаности одржаној у Народном позоришту Републике Српске у Бања Луци.
Непосредно пре овог догађаја, у оквиру исте манифестације, министар Н. Селаковић отворио је изложбу „Владарске инсигније краља Петра I – круна, шар, жезло, копча за плашт“ у галерији Академије наука и уметности Републике Српске (АНУРС).
Манифестација „Дани Србије у Републици Српској“ први пут је одржана 2019. године у неколико градова Републике Српске, под покровитељском Министарства културе Републике Србије, на чију иницијативу је и обновљена 2023. године, након прекида због епидемилошких разлога. Спроводи се у сарадњи ресора културе Србије и Републике Српске, са циљем доприношења културном јединству српског народа. Ове године, током скоро месец дана, у 10 градова Републике Српске 14 установа културе из Србије, представиће програм из различитих видова уметности (позоришне представе, филмске пројекције, изложбе, концерти, књижевне промоције, итд.).
Изложбу у АНУРС је организовао Историјски музеј Србије, а чину отварања присуствовали су председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, генерални конзул Милош Вујић, председник АНУРС Рајко Кузмановић, директорка Историјског музеја Србије Душица Бојић и званице из политичког, академског и културног живота Републике Српске.
У свом обраћању, министар Селаковић је истакао да је за израду круне краља Петра I употребљена бронза изливена са ручке Карађорђевог топа, што је јединствен вид израде најважнијег симбола краљевске власти у светским оквирима. Та чињеница, са једне стране, указује на особине личности краља Петра, коме је посвећена ова година у којој се обележава 180 година од његовог рођења и 120 година од крунисања, а истовремено симболички повезује вожда Карађорђа, вођу Првог српског устанка 1804. године и родоначелника династије Карађорђевић са чином крунисања његовог унука 100 година касније, 21. септембра 1904. године у Саборној цркви у Београду. Како је нагласио министар Селаковић, сам краљ Петар I, као велики родољуб, одважан, мудар и храбар владар, симболише борбу српског народа за слободу и независност.
У том смислу, нагласио је министар Н. Селаковић, ова манифестација, као и чињеница да Република Српска организује „Дане Српске у Србији“, јесу „наставак онога што су два председника, Александар Вучић и Милорад Додик пре десет година кренули да утемељују, заједничко обележавање заједничких важних датума везаних за личности или догађаје“. Томе се придружио и Н. Стевандић, рекавши да је „почаствован што два министарства живе Декларацију Свесрпског сабора која говори да су Срби из Српске и Србије један народ“.
Свечаном отварању манифестације „Дани Србије у Републици Српској“ у Народном позоришту, у организацији Генералног конзулата у Бања Луци, присуствовали су изасланици председника Републике Српске Синиша Михаиловић и Марко Ромић, изасланица српског члана Председништва БиХ Маја Гачић, изасланик председника Народне скупштине Републике Српске Синиша Видовић, министарка просвете и културе Р. Српске Жељка Стојичић, министар унутрашњих послова Р. Српске Синиша Каран, министарка управе и локалне самоуправе Сенка Јујић, потпредседник Народне скупштине Р. Српске Петко Ранкић, помоћници минстара Владе Р. Српске, директор Републичког секретаријата за вере Драган Давидовић, генерални конзул Милош Вујић, министар саветник Наташа Ђорђевић и изасланик одбране Милан Дулановић из Амбасаде Р. Србије у Сарајеву, конзул Весна Маринковић из КК Дрвар, представник Трећег пешадијског (Република Српска) пука, генерална директорка компаније М:тел Јелена Триван, начелници општина, представници СПЦ, АНУРС, Универзитета и факултета у Бања Луци и Источном Сарајеву, представници институција културе, јавних предузећа, привреде, правосуђа, борачких организација, представници и ученици средњих школа и заинтересовани грађани.
У свом обраћању, министарка Ж. Стојичић захвалила се Влади и Министарству културе Републике Србије, подвлачећи заједничку одлучност да досадашња сарадња буде додатно унапређена. Ове године, додала је Ж. Стојичић, Србија ће избор из свог културног наслеђа представити у Бања Луци, Приједору, Градишци, Козарској Дубици, Источном Сарајеву, Требињу, Вишеграду, Фочи, Зворнику и Бијељини, што значи да уз преплитање са Данима Српске у Србији сведочимо о уједињеној култури и јединственом културном простору српског народа са обе стране Дрине.
Министар Н. Селаковић је рекао да је српски народ, након што је дуго био подељен видљивим и невидљивим баријерама, са опасношћу „да будемо нека врста странаца једни другима“, данас способан да заслугом руководства препозна значај културног идентитета – истовремено, културни идентитет је вертикала која нас држи усправно и оклоп који нас штити. Заправо, „идентитет је извор нашег живота, а његов корен је у култури и то знају и они који би да га чупају, и ми који га негујемо и бранимо“, нагласио је министар Селаковић.
У уметничком делу свечаног отварања, у музичком сегменту учествовали су солиста Београдске опере Љубица Вранеш и пијаниста Лазар Марић, док је глумац Бошко Пулетић извео монолог „Инсценација доласка краља Петра I Карађорђевића“ ауторке Симониде Гаврић. Након тога, присутни су имали прилику да погледају рестаурирану верзију документарно-репортажног филма „Крунисање краља Петра I Карађорђевића“, најстаријег филмског документа о српском народу који су 1904. године снимили Британци Арнолд Мјур Вилсон, почасни конзул Србије, по занимању адвокат, новинар и фотограф и Френк Сторм Метершо, сниматељ.
Генерални конзул Милош Вујић је гостовањем и изјавама датим РТРС медијски представио значај манифестације „Дани Србије у Српској“ и промовисао комплетан програм.
Свечаном отварању у Народном позоришту Републике Српске присуствовали су запослени у Генералном конзулату у Бања Луци.
Фото: уступљене фотографије Министарство културе Републике Србије |
|
ДАНИ СРБИЈЕ У СРПСКОЈ 2024 |
Традиционална манифестација „Дани Србије у Републици Српској“ под покривитељством Министарства културе Републике Србије доноси и ове године богат програм са 60 активности 14 установа културе из Србије који ће се наћи на репертоару сродних установа у десет градова и општина широм Републике Српске.
Манифестацију ће отворити министар културе Републике Србије Никола Селаковић 25. септембра у 19 часова у Народном позоришту Републике Српске у Бања Луци.
На свечаном отварању „Дана Србије у Републици Српској“ биће приказан документарно-репортажни филм „Крунисање краља Петра Првог Карађорђевића“ ком ће претходити изложба Историјског музеја Србије о крунисању овог српског владара у 18 часова у галерији Академије наука и умјетности Републике Српске. |
|
Састанак између Министра за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Б. Випотника и Генералног конзула М. Вујића |
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске, Бојан Випотник, и генерални конзул Републике Србије у Бања Луци Милош Вујић, одржали су дана 19.09.о.г. састанак на којем је, између осталог, оцењена као успешна сарадња наведеног министарства са министарствима Републике Србије.
Обе стране су истакле задовољство постигнутим, као и степеном сарадње који је на историјском максимуму. Међусобна сарадња у бројним пројектима ће бити додатно унапређена након потписане Декларације Свесрпског сабора. У отвореном и пријатељском разговору Б. Випотник и М. Вујић су се сагласили да је Дејтонским мировним споразумом дато неотуђиво право за развијање специјалних и паралелних веза између Републике Србије и Републике Српске, те да наведено не угрожава никога и даје широке могућности за развој свеукупних односа између Републике Србије и Босне и Херцеговине.
„Свакодневни контакти које имамо са колегама у Влади Републике Србије ускоро ће дати резултате, како кроз заједничке пројекте у области заштите животне средине, тако и у олакшавању привредног амбијента за привредне субјекте са обе стране Дрине“ навео је након састанка Б. Випотник и изразио наду да ће и предстојећи „Дани Републике Српске у Србији“ још једном показати да је Република Српска стабилан партнер братској Србији. |
|
Обележавање „Одбране западних граница Републике Српске и БиХ од хрватске агресије“ – Козарска Дубица |
У Козарској Дубици је 18.09.2024.о.г. обележена 29. годишњица историјског догађаја „Одбрана западних граница Републике Српске и БиХ од хрватске агресије“. Програм је почео светом литургијом у храму Свете Петке, затим је одржан помен за погинуле борце и цивиле, као и полагање венаца на Спомен крст.
Хрватска агресија почела је ујутро 18. септембра 1995. године нападом на подручја општина Козарска Дубица, Нови Град и Костајница, а циљ је био да се окупира територија до Бања Луке. Током агресије погинуо је 51 припадник Војске Републике Српске и 56 цивила, док је рањено 101 лице, а за злочине нико није одговарао.
Mинистар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Данијел Егић, се захвалио свим учесницима одбране западног дела Републике Српске који су били храбри да одбране своју територију, слободу и част и одоле далеко јачем непријатељу. Истакао је том приликом да „је потребно да негујемо културу сећања и памћења. Наша дужност је да их памтимо и причамо о њима генерацијама које долазе, јер захваљујући њима данас постоји Република Српска“.
„Срби су остали ту да живе. Важно је да се сећамо и обележавамо и због жртава, а и да нам се исто више никада не понови“ навео је Ђорђе Тодоров, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије.
Обележавању историјског догађаја „Одбрана западних граница Републике Српске и БиХ од хрватске агресије“ испред Генералног конзулата Републике Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Републике Србије у Бања Луци Милош Вујић. |
|
У Бања Луци одржан пријем у Палати председника Републике Српске поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе |
Председник Републике Српске Милорад Додик приредио је 15.9.2024. пријем поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе.
У Палати Републике у Бања Луци, пријему су присуствовали српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министри у Влади Р. Српске, представници Републике Српске у институцијама БиХ, народни посланици и представници јавног и друштвеног живота Републике Српске.
Обраћајући се присутнима, председник М. Додик је подсетио да је било потребно више од 100 година да се успостави јединствени празник, као подсећање на дан када је пробијен Солунски фронт, након чега је донета слобода не само српском, већ и осталим народима на овим просторима „који су после покушали да нас сатанизују и понизе“.
Како је нагласио, поносан је на чињеницу што је са председником Републике Србије Александром Вучићем, коме је изразио захвалност, један од иницијатора за успостављање и заједничко обележавање овог празника којим се истиче порив српског народа за слободом која нема цену, за јединством као условом опстанка, и потврђује националном заставом као симболом заједништва.
Истовремено, та воља српског народа за слободом и јединством, рекао је Додик, није уперена ни против кога, већ је одраз жеље за мирним суживотом. Борба за слободу и јединство подразумева упорност, и у вези са тим, М. Додик је истакао да је управо снага и моћ овог празника у томе што се њиме непријатељима поручује - „нећете делити овај народ и нећемо одустати од свог идентитета“. У вези са тим, подсетио је и да борба за опстанак Републике Српске представља пример те упорности, у светлу чињенице да наметање разних реформи којима је циљ њено постепено самоукидање јесте израз опструкција уперених против интереса српског народа започетих још у првим данима након потписивања Дејтонског споразума.
Пријему у Палати Републике присуствовао је генерални конзул Милош Вујић. |
|
Председник Републике Србије присуствовао отварању Дома Здравља у Станарима |
Председник Републике Србије, господин Александар Вучић, присуствовао је дана 02.09.2024.г. отварању новог Дома здравља „Србија“ у Станарима. Влада Републике Србије донирала је средства у висини од око 1,8 милиона евра за изградњу овог модерног здравственог објекта који се простире на око 1.700 метара квадратних. Са 59 запослених пружаће здравствене услуге за становнике најмлађе општине у Републици Српској.
Отварању Дома здравља „Србија“ у Станарима присуствовали су Српски члан Председништва, госпођа Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Републике Српске, господин Ненад Стевандић, министар здравља Републике Србије, господин Златибор Лончар, министри у Влади Републике Српске, амбасадори Руске Федерације, Грчке и Пољске, као и друге високе званице.
„Ово је први јавни објекат који је изграђен откако смо добили статус општине. Од тог дана смо се водили мишљу да Станари буду савремена и уређена локална заједница, а овај Дом Здравља је круна досадашњег рада. Дом здравља носи име „Србија“ као мали знак захвалности на свему што је Србија учинила и наставља да чини како за становнике Станара, тако и за све грађане широм Републике Српске“ изјавио је начелник општине Станари Радојица Ћелић.
Председник Републике Српске, господин Милорад Додик, навео је да је ово историјски дан за Станаре између осталог и јер је дошао председник Републике Србије. Захвалишви се председнику Р. Србије на доласку, као и на средствима које је Србија обезбедила, истакао је да је „Александар Вучић на специфичан начин објединио српски народ. Са Србијом смо заједнички реализовали бројне пројекте у скоро свакој општини Републике Српске, али је преостао онај најбитнији, а то је ауто-пут од Бања Луке до Београда који морамо завршити у наредних неколико година. Србија је сама, без нашег притиска, преузела обавезу да брани српски народ, а то и нама овде даје снагу.“
„Само не желимо да оставимо могућност да Срби увек буду криви за све и да сви могу да кидишу на Србију и Републику Српску. Зато ће Србија увек бити ту и гарант мира и гарант поштовања Дејтонског споразума, али и гарант постојања и опстанка Републике Српске и то је нешто што нико не може да нам одузме и све је то у складу са Дејтонским споразумом, а Србија само жели да се поштују међународни споразуми. Србија никога не угрожава тиме што помаже српски народ са ове стране Дрине, а овај објекат служиће грађанима Станара и осталих околних места без обзира на њихову националну и верску припадност, као што и сваки други пројекат који реализујемо заједно са властима у Републици Српској чини животе лакшим и бољим становништву које од тога има користи. Ми не можемо да опишемо колико ви нама помажете опстанком на вековним огњиштима и љубављу коју показујете према Србији, и зато ћемо наставити то да чинимо“ изјавио је председник Републике Србије, господин Александар Вучић.
Отварању Дома здравља „Србија“ у Станарима, као и дочеку и испраћају председника Републике Србије господина Александра Вучића, присуствовали су испред Амбасаде Р. Србије у Босни и Херцеговини амбасадор Републике Србије у Босни и Херцеговини Иван Тодоров и министар сасветник Наташа Ђорђевић, испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци генерални конзул Републике Србије у Бања Луци Милош Вујић и конзул Драган Протић, као и испред Генералног конзулата Р. Србије у Мостару генерални конзул Васо Гујић. |
|
Потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин и министар одбране Републике Србије Братислав Гашић присуствовали освештању Храма Светог пророка Илије у Рибнику |
Дана 01.09. 2024. године у селу Ситница, општина Рибник освештан је Храм Светог пророка Илије, чија је градња почела 2008. године а годину дана касније освештани темељи.
Освештању Храма присуствовали су председник Републике Српске Милорад Додик, српски члан председништва БиХ Жељка Цвијановић, министри у Влади Р. Српске, потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин, министар одбране Републике Србије Братислав Гашић, секретар Министарства унутрашњих послова Републике Србије Вељко Одаловић, Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Сергије и епископ славонско-пакрачки Јован, представници јавног и политичког живота.
Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Сергије се том приликом обратио присутнима и рекао да је ово несвакидашњи дан јер је осветљен храм вечног живота и дат на употребу српском народу у овом месту, у напаћеној епархији бихачко-петровачкој.
Епископ Сергије је истакао да да је велики добротвор који је помогао да овај храм буде завршен и кум ове светиње потпредседник Владе Републике Србије Александар Вулин, који је овим поводом одликован Орденом Новомученика бихаћко-петровачких и архијерејском граматом кума Храма Светог Пророка Илије на Ситници.
Освештању Храма Светог пророка Илије у селу Ситница, испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је конзул Драган Протић.
|
|
Посета министарке привреде Адријане Месаровић Бања Луци, 30. јул 2024. |
Министарка привреде Републике Србије Адријана Месаровић, заједно са привредном делегацијом коју су чинили представници 36 компанија, боравила је 30. јула о.г. у посети Бања Луци, и том приликом састала се са министром привреде и предузетништва Републике Српске Војином Митровићем, председником Републике Српске Милорадом Додиком и председником Владе Радованом Вишковићем, и у склопу привредне делегације на чијем је била челу, учествовала је на пословном форуму који су организовале привредне коморе Републике Српске и Републике Србије, са више од 70 привредника. На свим овим активностима присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
На састанку министарке А. Месаровић и министра В. Митровића, обострано је истакнут значај настављања заједничког економског развоја, предвиђеног Споразумом о специјалним и паралелним везама и додатно дефинисаног на Свесрпском сабору. Министар В. Митровић је напоменуо да је вредност досадашњих инвестиција из Србије у Републику Српску око 2,2 милијарде КМ, а министарка А. Месаровић је, као циљ Србије, навела управо унапређење међусобне економске сарадње, обострано повећање инвестиционих активности, и у вези са тим указала је да постоји знатан простор за додатну сарадњу у отварању производних погона са обе стране Дрине.
На пословном форуму привредних представника Републике Србије и Републике Српске одржаном у Влади Р. Српске, министарка А. Месаровић је додатно прецизирала да највише простора за унапређење сарадње има у прерађивачкој и прехрамбеној индустрији, али и напоменула да је веома битно да се у Републици Српској развијају индустријске зоне, како би се спремно дочекале инвестиције из Србије и других земаља и из осталих области производње. Председник Подручне привредне коморе Бањалука, Горан Рачић, истакао је да је Србија први спољнотрговински партнер Републике Српске са 16,5% од укупне спољнотрговинске размене, са тим да од укупних инвестиција у Републику Српску 38% долази из Србије.
На састанку министарке А. Месаровић са председником Републике Српске М. Додиком и председником Владе Р. Вишковићем, којем је присуствовао и министар В. Митровић, председник М. Додик је изразио задовољство због посете државно-привредне делегације Србије Републици Српској, што је још један продукт Декларације усвојене на Свесрпском сабору. Такође, М. Додик је нагласио да су захваљујући председнику Србије Александру Вучићу и државном руководству Србије реализовани бројни пројекти у локалним заједницама у Републици Српској, као и у четири општине у Федерацији БиХ са српском већином.
Оцењујући овај састанак изузетно важним и конструктивним, министарка А. Месаровић је изразила потпуну посвећеност Србије заједничком чувању мира и стабилности и развијању економских односа радом на пројектима који ће грађане још више повезати и учинити им живот бољим.
Фотографије преузете са званичног Instagram налога министарске Адријане Месаровић.
|
|
Министар Ђорђе Милићевић потписао уговоре са удружењима Срба у БиХ о подршци Србије јачању српског идентитета, Бања Лука, 25. јул 2024 |
Министар без портфеља задужен за координацију мера и активности у области односа Републике Србије с дијаспором Ђорђе Милићевић састао се 25.7. о.г. у Генералном конзулату Републике Србије у Бања Луци са представницима 13 српских удружења и невладиних организација из Босне и Херцеговине.
Повод за ово окупљање била је размена примерака 13 претходно потписаних уговора о финансијској подршци Владе Републике Србије пројектима намењеним очувању српског језика и писма, као и јачању српског националног и културног идентитета у Републици Српској и Федерацији БиХ.
Ради се о Програму подршке за који је Влада Републике Србије издвојила средства у износу од 79 милиона динара, намењених спровођењу неколико различитих мера усмерених на очување идентитета српског народа ван граница Србије, у складу са уговорима потписаним са укупно 104 удружења и организације која су испунила услове јавног конкурса, од њих 311 пријављених. Највећи део средстава предвиђен је за набавку опреме за културно-уметничка друштва, уџбеника и лектира за српске допунске школе, као и спортске опреме за српске клубове.
У свом обраћању присутнима, министар Ђ. Милићевић је истакао националне интересе и циљеве српског народа у 21. веку – мир, стабилност, економија и пре свега јединство, у вези са којим је поново подвукао значај одржавања Свесрпског сабора и на њему усвојене Декларације. Такође, подсетио је на Меморандум о сарадњи потписан са Министарством за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске, којим се дефинише и појачава сарадња матице и сународника ван ње, и нагласио да је један од наших заједничких циљева очување језика, ћирилице, културе, историје, идентитета и традиције. У том смислу, изразио је наду да ће партнерство и ефикасни видови сарадње бити настављени и убудуће. |
|
Посета министарке без портфеља Татјане Мацуре Бања Луци, 23-24. јул 2024. |
Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена у Влади Републике Србије Татјана Мацура боравила је 23. и 24. јула о.г. са делегацијом у посети Бања Луци, и том приликом састала се са четири министра у Влади Републике Српске. На свим састанцима присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
Првог дана, 23. јула, министарка Т. Мацура састала се са министром за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златаном Клокићем.Кључна тема овог састанка су мере популационе политике које предузимају Република Србија и Република Српска, као одговор на демографске изазове.
У вези са тим, министарка Т. Мацура је подсетила да је Србија 2007. године имала стопу фертилитета 1,38, а 2022. године 1,63, истичући да је то „за Европу пример заиста добре праксе“. Договорено је да се у наредном периоду интензивира сарадња по овом питању и да се путем заједничких конференција размењују идеје, унапређују сазнања и информише јавност.
Истог дана, министарка Т. Мацура разговарала је са министарком породице, омладине и спорта Републике Српске Селмом Чабрић, на тему потребе јачања институционалне подршке породици, као и спречавања насиља у породици.
Министарка Чабрић је напоменула да су у Републици Српској поносни на чињеницу да стручњаци њихов Закон о заштити насиља у породици оцењују као један од најквалитетнијих у региону, док је министарка Т. Мацура нагласила изузетан значај економског оснаживања жена у том контексту. С обзиром на то да је брига о породици и њено очување један од најважнијих националних интереса, разговарано је и о опредељености да се законским прописима обезбеђују финансијска средства за ту намену.
Следећег дана, 24. јула, министарка Т. Мацура разматрала је са министарком просвете и културе Републике Српске Жељком Стојичић могућности за унапређење системских решења чији је циљ спречавање вршњачког насиља, затим насиља ученика према наставницима, као и дигиталног насиља.
Министарка Т. Мацура је представила националну платформу за превенцију насиља које укључује децу „Чувам те“, и истакла је да је искорењивање насиља међу децом један од приоритета Владе Србије. Договорена је координација заједничког деловања двеју влада и препозната је потреба да се организује конференција која би окупила сва релевантна ресорна министарства обе стране.
Последњи састанак у Бања Луци, министарка Т. Мацура имала је са министром правде Републике Српске Милошем Букејловићем, на коме је разговарано о законским решењима у области кривичноправне заштите од насиља, са акцентом на кривично дело насиље над женама, затим о усклађивању законодавстава са стандардима ЕУ, као и о примерима из судске праксе. Уз договор о заједничким активностима ресорних министарстава, и на овом састанку предвиђено је организовање конференција, с тим да ће њихов циљ бити подстицање жртава да пријаве насиље, али и едуковање свих релевантних учесника у овој проблематици. |
|
Отворена изложба копије докумената који су претходили Првом светском рату |
У сарадњи Министарства просвете и културе Републике Српске и Министарства културе Србије, у складу са Декларацијом усвојеном на Свесрпском сабору, поводом 110 година од почетка Првог светског рата, дана 23.07.2024. у Архиву Републике Српске у Бања Луци отворена је изложба копија три документа из периода последњих дана „Јулске кризе“ 1914. године - аустроугарског Ултиматума Србији, концепта Одговора Краљевине Србије на Ултиматум и Телеграма објаве рата.
Поред Бања Луке, ови важни историјски документи биће изложени од 23. до 28. јула у још четири града Републике Српске, као и у историјским архивима Војводине, Косова и Метохије и у двадесет градова Србије. У исто време у Београду ће бити доступни јавности оригинални документи који се чувају у Државном архиву Србије.
О значају изложених докумената присутнима су говорили директор Архива Републике Српске Бојан Стојнић и министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, која је и отворила изложбу. Такође, министарка Стојичић је нагласила да се ради о још једном виду културне сарадње Републике Српске и Србије и заједничкој активности ресорних министарстава, у коју су укључени скоро сви значајнији регионални историјски архиви. Истакла је и важност чињенице да је Унеско унео Телеграм објаве рата у Светски регистар „Памћење света“, чиме је тај документ добио још већу вредност.
У Музеју Херцеговине у Требињу је отворена истоимена изложба, а директорка требињског Музеја Ивана Грујић је рекла да су кроз ова документа представљени последњи дани „Јулске кризе“ и истакла да су се на овај начин надовезали на Свесрпски сабор и да министарства културе Републике Србије и Републике Српске настављају давно започети посао на показивању културно-историјског и духовног јединства српског народа.
Отварању изложбе у Бања Луци присуствовали су генерални конзул Милош Вујић, министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић, као и представници академске заједнице Републике Српске и Бања Луке, док је у Требињу отварању изложбе присуствовао Миодраг Џуџалија шеф Конзуларне канцеларије Требиње. |
|
Посета Министра спорта Републике Србије, Зорана Гајића |
Министар спорта у Влади Републике Србије, Зоран Гајић, боравио је у радној посети Бања Луци дана 15.07.2024. године где се сусрео са председником Републике Српске, Милорадом Додиком, и министарком породице, омладине и спорта Републике Српске, Селмом Чабрић.
Свесрпски сабор 2024. године отворио је многа питања, дао многе одговоре и покренуо турбине за будућност кроз сарадњу свих ресора Републике Србије и Републике Српске. У овом смеру се већ дуги низ година креће спортска сцена као најбољи ујединитељ Републике Србије и Републике Српске, те је током пријема код председника Републике Српске разговарано о начинима успостављања још ближе сарадње у циљу стварања нових шампиона.
На састанку са министарком породице, омладине и спорта Републике Српске разговарано је о успостављању јаче заједничке будућности, сарадње спортских савеза ради препознавања и подизања спорта на виши ниво. „У интересу нашег спорта је да подржавамо једни друге и да се не пропусти прилика да се талентовани млади спортисти препознају и да им се пружи шанса да остваре значајне спортске каријере и обуку репрезентативни дрес“ навела је С. Чабрић, додавши да ће разговарати са спортским савезима и подржати оне који успешно сарађују са савезима у Републици Србији, као и да ће наћи начин да се успостави успешнија сарадња тамо где још увек није довољно развијена.
Министар спорта Републике Србије, Зоран Гајић, се захвалио на одржаном састанку уз стављање посебног акцента на потребу да сарадња спортских савеза буде институционализована и подигнута на виши ниво, чему ће значајно допринети и нова Стратегија развоја спорта Србије за период 2025.-2035. године. Такође је разговарано и о успостављању сарадње Завода за спорт и медицину спорта Републике Србије и Завода за медицину рада и спорта Републике Српске где је наглашено да је превенција изузетно важна када је реч о чувању здравља спортиста.
Након састанка је уприличен и обилазак спортске дворане „Борик“ у Бања Луци, која ове године обележава 50 година постојања. Том приликом је одржан и састанак са директором Спортског центра „Борик“, Ненадом Талићем, те су у пријатељском и срдачном разговору евоциране успомене из спортске Бања Луке, размењена искуства о спортском животу дворане „Борик“ и представљени планови за будућност. Министар спорта, Зоран Гајић, је домаћинима честитао јубилеј и пожелео много успеха у раду спортског колектива истакавши да на историји и организацији рада могу позавидети многи у региону.
Делегација министарства спорта је на крају упозната и са садржајем Музеја спорта Бања Луке који је Министар спорта похвалио наводећи да служи за успомену на спортске догађаје из прошлости на које смо поносни и које требамо да пренесемо млађим генерацијама, а уприличена је и посета Боксерском клубу „Славија“ из Бања Луке који је актуелни шампион Боксерске лиге Србије.
Испред делегације Министарства спорта Републике Србије предвођене министром, господином Зораном Гајићем, састанцима су присуствовали и државни секретар Марко Кешељ, шеф кабинета Јован Кнежевић и посебни саветник Дејан Бојовић.
Састанцима је испред Генералног конзулата Републике Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Републике Србије у Бања Луци Милош Вујић.
|
|
Отворена изложба „Краљ Петар I“ у Музеју Републике Српске у Бања Луци |
Поводом 180 година од рођења краља Петра I Карађорђевића, дана 15. јула о.г. реализован је пројекат „Краљ Ослободилац у Београду и Бањој Луци“, у оквиру кога је у Музеју Републике Српске у Бања Луци отворена изложба слике „Краљ Петар I“ Луја Валда Барбија, док је у исто време у Народном музеју Србије у Београду отворена изложба слике „Устанак Петра Мркоњића“ Спиридона Шпире Боцарића.
Пројекат су заједно реализовали Народни музеј Србије, у чијој збирци се чува слика Луја Влада Барбија из 1911. (настала приликом прве посете краља Петра I Француској у својству суверена), и Музеј Републике Српске, из чијег фундуса је слика Спиридона Шпире Боцарића, српског сликара који је био директор Музеја Врбаске бановине од оснивања 1930. године, страдалог од усташа 1941. године. Паралелне изложбе представљају вид сарадње Министарства културе Републике Србије и Министарства просвете и културе Републике Српске, у складу са Декларацијом усвојеном након одржавања Свесрпског сабора 8. јуна о.г.
На церемонији у Бања Луци, присутне је поздравио в.д. директора Музеја Републике Српске Давор Стрика, нагласивши важност изложбе која се може мерити кроз политички, културолошки и историјски аспект, али и вредносни, с обзиром на животниe ставовe Петра I и његову специфичност као владара. Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић истакао је да ове две истовремене изложбе сведоче о величини културе једног народа, која надилази административне границе.
Испред Генералног конзулата Републике Србије у Бања Луци, присутне је поздравио конзул Александар Суботић, указавши на симболичку повезаност појмова слободе и искреног патриотизма, као основних начела којима се руководио Петар I Карађорђевић, са кључним идејама Декларације проистекле из Свесрпског сабора – националним јединством и бригом о култури, традицији и идентитету српског народа.
Након наведених обраћања, изложбу у Бања Луци отворила је министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, и истакла да се ради о пројекту који је израз јачања системске, институционалне сарадње Српске и Србије на пољу културе и стварању јединственог културног простора.
Церемонији су присуствовали и изасланик председника Републике Српске Марко Ромић, представник Града Бања Лука Невена Благојевић-Подрић, гости из културног живота и заинтересовани грађани. |
|
Посета министра без портфеља др Ненада Поповића Бања Луци, 25.06.2024, састанак са министром Златаном Клокићем |
Дана 25.06.2024. године, министар без портфеља задужен за област међународне економске сарадње и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству, др Ненад Поповић, посетио је Бања Луку и састао се са министром за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златаном Клокићем.
Тема састанка, коме је присуствовао и генерални конзул Милош Вујић, била је разматрање могућности за заједнички међународни наступ Републике Србије и Републике Српске у области привреде, посебно у вези са реализацијом пројекта „Подриње“, који по речима министра Клокића представља изузетну развојну шансу за 31 локалну самоуправу са обе стране реке Дрине. Такође, разматране су и могућности успостављања ИТ хабова у Републици Српској, који ће бити повезани са ИТ компанијама чије пословање је у Србији већ разрађено.
Министар Поповић истакао је потенцијални значај могућег заједничког наступа јавних и приватних компанија Р. Србије и Р. Српске не само у региону, већ и на руском, као и на тржишту бившег Совјетског Савеза, нарочито у Казахстану, Узбекистану, Азербејџану и Белорусији. Такође, истакао је и значај тржишта земаља Блиског истока (посебно УАЕ, Саудијске Арабије, Бахреина, Омана и Катара).
Имајући у виду да су и у Р. Србији и Р. Српској један од главних ресурса квалитетни инжењери електротехнике и машинства, отварање стартап центара у градовима Р. Српске (у Србији их има већ више од 25) пружило би шансу младим стручњацима, с том што би, по речима министра Поповића, Бања Лука могла да буде нови ИТ хаб Балкана, као што је сада Београд.
|
|
Пријем за децу са Косова и Метохије у Влади Републике Српске |
Министарство просвете и културе Републике Српске у сарадњу са Кабинетом председника Владе Републике Српске и Одбором за помоћ Србима на Косову и Метохији организовали су 26.јуна ове године пријем за око 400 деце са Косова и Метохије.
Пројекат „Спојимо децу Косова и Метохије и Републике Српске“, ове године се организује 12 пут у периоду од 22. до 29.јуна 2024.године, у 15 општина и градова Републике Српске.
Пројекат "Спојимо децу Косова и Метохије и Републике Српске" омогућава деци да изграде искрена и трајна пријатељства, размене културна и образовна искуства, те да развију осећај заједништва и међусобне подршке истакли су председник Одбора за Косово и Метохију Мирослав Арлов и министарка просвете и кулутре Републике Српске Жељка Стојичић.
Пријему су присуствовали министри у Влади Републике Српске, генерални конзул Милош Вујић и конзул Драган Протић.
(Фото РТРС) |
|
У Бања Луци отворена Канцеларија Амбасаде Руске Федерације и одржан пријем поводом државног празника Дана Русије |
Дана 11.06. 2024. године у хотелу „Босна“ у Бања Луци, одржан је пријем поводом државног празника Дана Русије и званичног отварања Канцеларије Амбасаде Руске Федерације у Босни и Хереговини у Бања Луци, у организацији амбасадора Руске Федерације Игора Калабухова на којем су присуствовали највиши званичници Р. Српске.
Пријему су присуствовали председник Републике Српске Милорад Додик, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, председник Већа народа Републике Српске Сребренка Голић,министри у Влади Р. Српске, наородни посланици, представници Р. Српске у заједничким институцијама, представници јавног и политичког живота.
Уочи пријема, амбасадор Руске Федерације Игор Калабухов и председник Републике Српске Милорад Додик су званично отворили Канцеларију Амбасаде Руске Федерације у присуству високих званичника Републике Српске, представника Р. Српске у заједничким институцијама и Његовог преосвештенства епископа бањалучког Јефрема.
Амбасадор Руске Федерације Игора Калабухов се том приликом обратио присутнима и рекао да Руска Федерација жели да развија стратешко партнерство са Републиком Српском, да се залаже за стриктно поштовање Дејтонског споразума без мешања нелегитимних странаца, санкција, претњи и поручио да је БиХ потребан компромис. Истакао је да смо данас сведоци крсташког рата колективног Запада против Русије, да се Русија залаже за јачање међународног права и да је свечани пријем посвећен Дану Русије, који подсећа на братство и јединство руског народа.
Отварањем новог дипломатског представништва Руске Федерације, као огранка матичне амбасаде у Сарајеву, Русија се придружила земљама које већ имају своје канцеларије у Бања Луци. Влада Руске Федерације је у мају 2022. године прихватила предлог за отварање Канцеларије Амбасаде Руске Федерације у Републици Српској.
Свечаном пријему присуствовали су испред Амбасаде Р.Србије у Сарајеву амбасадор Иван Тодоров и министар саветник Наташа Ђорђевић, а испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци конзул Драган Протић и вицеконзул Дејан Зафиров.
|
|
Обележена слава Свети Ћирило и Методије Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске |
Народна и универзитетска библиотека Републике Српске прославила је славу Свети Ћирило и Методије дана 24. маја 2024. године у Бања Луци у Изложбеном салону Библиотеке.
У оквиру славске свечаности Његово преосвештенство епископ пакрачко-славонски Јован Ћулибрк уручио је Летописе Матице Српске Народној и универзитетској библиотеци Републике Српске.
Директор Народне и универзитетске библиотека Републике Српске Љиља Петровић Зечић захвалила се Његовом преосвештенству на вредном поклону и истакла да библиотека своју славу обележава 25 година и да је НУБ РС настала од Српске читаонице у Бања Луци као жеља и потреба за просвећивањем и знањем. Додала је да се ове године обележава и 200 година од изласка првог српског часописа за књижевност, науку, уметност „Летопис матице српске“ чији се оригинални примерак налази у фонду библиотеке која поседује око милион публикација, те да су образовање и знање доступни свима.
Испред Генералног конзулата Републике Србије Бања Лука, обележавању славе библиотеке присуствовали су конзули Александар Суботић и Драган Протић. |
|
У Требињу обележен Дан победе |
Поводом Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, 9. маја 2024. године представници Града Требиња, Конзуларне канцеларије Требиње, Градског одбора СУБНОР-а, и Социјалистичке партије ГО Требиње положили су цвеће на споменик погинулим борцима у борби против фашизма 1941-1945.
Председник требињског СУБНОР-а Рајко Ћапин је истакао да борци НОР-а, њихови потомци и поштоваоци, већ деценијама обележавају овај значајни датум, као и да је више од 4.500 Требињаца и Требињки учествовало у Народно-ослободилачкој борби широм ратишта бивше Југославије, па и у интернационалним бригдама.
Поштовање жртвама одали су и представници Града Требиња, чији је заменик градоначелника Дражен Бошковић истакао да је изузетно важно обележавање свих значајних датума у историји човечанства, а 9. мај је један од најзначајнијих.
“Обавеза свих нас је да чувамо мир, да чувамо слободу, а један од начина је да се на овакве догађаје одазивамо у што већем броју и да се сјећамо жртава, у чему је веома битно о томе информисати младе људе, у чему активну и важну улогу требају имати и образовне институције”, казао је Бошковић.
Испред Конзуларне канцеларије Требиње венац су положили конзул Миодраг Џуџалија и Мирослав Марковић.
|
|
Обележен Дан победе над фашизмом, Бања Лука, 9. мај 2024. године |
У организацији Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске, у Бања Луци је 9. маја 2024.године обележен Дан победе над фашизмом 1945. године.
У склопу обележавања, Народно патриотско удружење „Бесмртни пук Републике Српске“ организовало је марш грађана који су носили слике страдалих предака, у коме су учествовали и српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Републике Српске Милорад Додик, председник народне скупштине Ненад Стевандић, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић, министри у Влади Р. Српске, народни посланици, амбасадор Руске Федерације у БиХ Игор Калабухов, представници Трећег пешадијског пука Оружаних снага БиХ (Република Српска) и представници борачких организација.
По завршетку марша, на Споменик жртвама фашизма на Тргу палих бораца положени су венци и цвеће у име институција и организација из Републике Српске, а у име Генералног конзулата Републике Србије у Бања Луци венац је положио генерални конзул Милош Вујић.
У свом обраћању, председник М. Додик рекао је, између осталог, да је слобода оно што обједињава српски народ у целини, и да је највећи број страдалих за слободу у српском и руском народу. Такође, нагласио је да је и данас снажан отпор свакој врсти угњетавања, „и да нама (Србима) предстоји још једна борба, а то је да се ослободимо од БиХ“.
|
|
НЕРАДНИ ДАНИ |
Обавештавамо да поводом предстојећих празника, Генерални конзулат Републике Србије Бања Лука и Конзуларна канцеларија Требиње неће радити у периоду од 01. до 06. маја 2024. године. |
|
Боравак министра без портфеља у Влади Републике Србије, задуженог за координацију активности и мера у области односа Р.Србије са дијаспором господина Ђорђа Милићевића у Бања Луци. |
Министар без портфеља у Влади Републике Србије, задужен за координацију активности и мера у области односа Р.Србије са дијаспором Ђорђе Милићевић дана 30.05.2023. године у Бања Луци састао се са министром за европске интеграције и међународну сарадњу у Влади Републике Српске Златаном Клокићем.
Двојица министара разменила су искуства у области односа са дијаспором и изразили спремност за будуће заједничке активности у пројектима који се тичу сарадње са дијаспором. Том приликом министар Ђорђе Милићевић је истакао да су Република Србија и Република Српска јаке само кад су јединствене и да управо састанак показује јединство и опредељеност за јачање односа, али и напредак и јединство сународника без обзира где живе. Састанку је присуствовао и генерални конзул Милош Вујић.
Министар Ђорђе Милићевић је одржао и неформални састанак са Петром Ђокићем, министром енергетике и рударства у Влади Републике Српске.
Дочеку и испраћају министра без портфеља у Влади Републике Србије, задуженог за координацију активности и мера у области односа Р.Србије са дијаспором господина Ђорђа Милићевића присуствовали су генерални конзул Милош Вујић и конзул Драган Протић. |
|
Обележен Дан Града Бања Лука |
Бањалука је 24. априла 2024. године обележила Дан града, у знак сећања на дан када је град ослобођен од фашизма 1945. године. 22. априла 1945. године. Обележавање је почело одавањем почасти и полагањем венаца, уз присуство званичника.
Положени су венци на Спомен-обележје жртвама Велеиздајничког процеса, на гробљу "Свети Пантелија" где су венце положили председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, генерални конзул Милош Вујић, делегација града Бањалука, и представници градске Борачке организације и Организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
На Споменик "12 беба" и на Споменик палим борцима Другог светског рата. венце су положили председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, потпредседник Владе и министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић, представници Генералног конзулата Р.Србије Бања Лука конзули Драган Протић и Александар Суботић, делегација града Бањалука на челу са градоначелником, те представници Градске борачке организације и Организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.
Министар одбране Србије Милош Вучевић и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, који су Бања Луку посетили поводом обележавања Дана Града Бања Лука , заједно са премијером Републике Српске Радованом Вишковићем и градоначелником Бањалуке Драшком Станивуковићем, обишли су новоизграђену школу "Косово и Метохија" у бањалучком насељу Ада.
Том приликом потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић је рекао да у Србији доживљавају Бањалуку као свој град, а премијер Вишковић је истакао да у Републици Српској нема места за које Влада Србије није издвојила средства, истичући да дугују Србији велику захвалност.
Током посете Бања Луци одржан је и састанак са српским чланом председништва БиХ Жељком Цвијановић и премијером Радованом Вишковићем.
Током састанка разговарано је о важним унутрашњим и регионалним политичким темама, са акцентом на актуелне изазове и притиске са којима се суочавају Српска и Србија. Саговорници су посебно истакли значај предстојећег Васкршњег сабора на којем ће бити разматрана сва релевантна питања која су од значаја за интересе Србије, Републике Српске и српског народа. Нагласили су важност заједничког ангажмана, са циљем очувања виталних националних и државних интереса, као и даљег јачања успешне сарадње Србије и Српске у свим областима.
Мандатар Вучевић је рекао да су пред Србијом и Републиком Српском нимало лаки дани и политички изазован мај, али да ће се политички борити да сачувају Србију и Српску и мир и стабилност у региону.
Обавеза Србије је да даље јача економски, одбрамбено, али и да води рачуна о Републици Српској - поручио је Вучевић.
Он је рекао да ће на Васкршњем сабору бити донесене важне одлуке за Србију и Српску, истичући да Србија жели најбоље односе са БиХ и свим њеним народима.
Поводом обележавања Дана града Бања Лука одржана је и Свечана академија, којој су присуствовали званичници Републике Србије и Републике Српске.
Свечаности су присуствовали председник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Српске Радован Вишковић, министар одбране Милош Вучевић, министар без портфеља Ђорђе Милићевић, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, амбасадор Републике Србије у Сарајеву Иван Тодоров, генерални конзул Р.Србије у Бања Луци Милош Вујић, бројни министри у влади Републике Српске, руководство града Бањалуке предвођено градоначелником Драшком Станивуковић, грађани, гости и друге званице из јавног, политичког и друштвеног живота.
На академији су уручене градске награде, а Кључ града са Повељом "Почасни грађанин града Бањалука" добили су потпредседник Владе Републике Србије и министар одбране Србије Милош Вучевић, министар спољних послова Србије Ивица Дачић, те постхумно генерал Војске Републике Српске Момир Талић.
Обраћајући се присутнима министар Вучевић истакао је да осећа велику срећу, понос и одговорност што је на вечерашњој свечаност добио кључеве града Бањалуке.
Срећу, јер сте препознали моју душу и моја стремљења, мој рад и пре свега моју љубав према вама. Одговорност, зато што је велика ствар бити Бањалучанин. А ја сам то данас и формално постао и ваш заувек. Данас обележавамо 79 година од када је дошла слобода у Бањалуку, дошла је да ту заувек остане. И то је, нека се зна, и нека то сви знају, управо највећа тековина борбе против фашизма и нацизма. Тада изборена слобода, коју чувамо до данашњег дана, та вредност коју Срби највише љубе, тај дан када су честити Крајишници истерали највеће људско зло одавде из Бањалуке, из срца Крајине. Тада је дошла слобода свим народима са ових простора - рекао је министар Вучевић.
Министар одбране посебно је нагласио да се вера и љубав управо огледају у борби за слободу и за своје корене и пожелео је свима мир, мудрост и храброст, као и да се Бањалука гради по мери свих становника.
Градоначелник Бањалуке Станивуковић рекао је да вредност није само у ономе што имамо, него у ономе што дајемо и што стичемо радом и несебично делимо те поручио да је братска Србија – све што је стекла, стекла радом, али је несебично делила са Бањалуком и Републиком Српском.
Захвалио бих нашој матици. Желим да захвалим нашем народу у Србији, руководству у Србији, председнику Александру Вучићу, али и министру одбране и будућем председнику Владе Србије Милошу Вучевићу, који је заједно са руководством Србије много урадио за нашу Бањалуку. Велика је част што сте данас нови почасни грађанин Бањалуке и што добијате Кључ града. Знајте, Кључ града се даје само онима којима се највише верује. Ми јесмо једна породица, један народ. Зато вам честитам на овој великој награди и поручујем да рачунате на нашу љубав и на наше пријатељство – рекао је Станивуковић.
Златни грб града Бањалуке додељен је докторки Снежани Кутлешић Стевић, директору Културног центра Бански двор Младену Матовићу, сенатору Српске Александру Вулину, министрки здравља Републике Србије Даници Грујичић, генералној директорки компаније М:тел Јелени Триван, те Спортској дворани Борик.
|
|
Концерт Музичко-едукативног центра у Бања Луци, поводом Дана града |
У оквиру програма поводом обележавања Дана града Бања Луке, 22. априла о.г. у Народном позоришту Републике Српске одржан је концерт Музичко-едукативног центра у Бања Луци, образовне институције коју су основали најнаграђиванији музички педагози млађе генерације у БиХ. На концерту су били присутни градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић, конзул Александар Суботић, вицеконзул Дејан Зафиров, конзуларни службеник Александра Гатарић, родитељи деце која су учествовала у програму и представници академског и уметничког живота Бања Луке.
У свом обраћању присутнима, директорка Музичко-едукативног центра, проф. Јована Савић Пајић, представила је рад ове институције и њен значај за културни живот Бања Луке, као и посвећеност наставног кадра у раном препознавању младих талената и њиховог правилног усмеравања у даљем музичком развитку На концерту је учествовало 54 полазника, од предшколског до средњешколског узраста, а директорка Ј. С. Пајић се посебно захвалила на присуству представника Генералног конзулата Србије, нагласивши колико је за Бања Луку и Републику Српску важна подршка Републике Србије у области културне сарадње.
|
|
МУП Р. Српске обележио Дан полиције |
Дана 04. априла 2024. године, МУП Р. Српске је у Бања Луци обележио Дан полиције. Парастос настрадалим припадницима МУП је одржан код централног спомен-обележја, на који су и положени венци, а затим је централна свечаност одржана у Центру за обуку МУП Р. Српске, а присуствовали су Председник Републике Српске, Милорад Додик, председник Владе Републике Српске, Радован Вишковић, српски члан председништва БиХ, Жељка Цвијановић, Министар унутрашњих послова Републике Српске, Синиша Каран, државни секретар Министарства одбране Републике Србије, Миле Јелић, као и бројне друге високе званице.
Председник Републике Српске је изјавио да је поносан што је део генерације која није дала да се полиција пренесе на ниво БиХ. „Поносан сам и на материјално јачање полиције. Школујемо патриоте који су спремни да бране слободу на овим просторима. Власти Републике Српске ће учини све да за припаднике МУП обезбеде довољно савремене опреме и савремено наоружање, да имамо спремне јединице за све намене које не заостају ни за једном полицијом било где у свету.“
Српски члан председништва БиХ, Жељка Цвијановић, нагласила је да је МУП Републике Српске стуб њене државности и гарант опстанка и заштите уставног поретка, живота и имовине грађана. „Бескрајно смо захвални припадницима МУП који предано раде свој посао. Наша полиција, која нам гарантује сигурност, је основа за наш даљи напредак и све друге институције су апсолутно свесне да без те стабилности не можемо градити ни економску ни политичку ни било коју другу стабилност.“
Министар унутрашњих послова Републике Српске је навео да је Дан полиције празник свих грађана Републике Српске и дан захвалности према свим полицајцима који су дали своје животе у протеклом рату и у мирнодопско време током вршења службене дужности. „Свих ових 32 године МУП Републике Српске је чувар мира и безбедности и гарант опстанка и уставног поретка Републике Српске. Влада Репулике Српске је у последњих 5 година уложило око 180 милиона КМ (око 90 милиона евра) у МУП Републике Српске, како би преко 7.200 припадника МУП од којих 5.500 полицијаца, свакодневно допринели да Република Српска буде стабилно и мирно место за живот, што није нимало лак задатак ако се погледа окружење у којем живимо као и на прилике у свету. “
Обележавању Дана полиције испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Отворен сајам привреде „Banja Luka Expo 2024“ |
У Бања Луци је дана 03. априла 2024. године отворен Међународни сајам привреде „Banja Luka Expo 2024“, који ће трајати до 05. априла 2024. године. Сајам се одржава на површини од око 15.000 квадратних метара изложбеног простора и окупио је преко 300 излагача из 10 земаља и различитих привредних области (грађевинарства, електроиндустрије, дрвне индустрије, IT сектора, финансија итд.), а планиране су и панел дискусије и тематска предавања. Земља партнер овогодишњег сајма је Република Србија.
Отварању су присуствовали председник Републике Српске, Милорад Додик, председник Владе Републике Српске, Радован Вишковић, председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, министар унутрашње и спољне трговине Републике Србије, Томислав Момировић, министар спољне трговине и економских односа у Савету министара БиХ, Сташа Кошарац, градоначелник Бања Луке, Драшко Станивуковић, као и многе друге високе званице из политичког, јавног и друштвеног живота Републике Српске.
Председник Републике Српске, Милорад Додик, изјавио је да је у данашње време, због низа проблема у којима се налази цео свет, изазов бити део реалног сектора, али да је управо због тога и овај Међународни сајам прилика за размену искустава и остваривање нових контаката. „У подређеном смо положају када је реч о привреди ЕУ и морамо да се ослонимо на сопствене снаге. Свесни смо окружења и хаоса у свету, тржишта која су била главна сада су у рецесији. Ми смо тога свесни и спремни смо да седнемо да разговорамо са привредницима, како домаћим тако и страним, о проблемима са којима се суочавају и да причамо о инвестицијама и додатним погодностима које Република Српска може да понуди“ рекао је Додик изразивши задовољство због великог броја излагача, уз најаву да ће подржати организацију овог сајма и следеће године.
Председник Владе Републике Српске, Радован Вишковић, је навео да домаћа привреда има изванредан раст и да Република Српска нуди привредни амбијент и услове какве нема на другим местима. „Све то радимо да бисмо привукли пажњу и да отворимо простор свима који желе овде да инвестирају. Ми знамо шта требамо да радимо и знамо колико је то битно. Зашто добра искуства из Србије да не имплементирамо и код нас? Ми то управо радимо јер су то добре идеје“ истакао је Вишковић, захвалиши се привредницима јер праве профит које држава даје за образовање, изградњу и социјална давања.
„Само јака Србија може да буде адекватна подршка за Републику Српску и њен народ, што јесте опредељење руководства Републике Србије поштујући Дејтонски споразум. Република Србија је један од највећих донатора Републике Српске, имајући у виду помоћ у изградњи бројних објеката из области образовања, здравства, културе, саобраћаја и спорта и остаће посвећена развоју економских односа и инфраструктурним инвестицијама у Републици Српској“ нагласио је Момировић уз подсећање да је само прошле године Република Србија привукла више од четири милијарди евра страних инвестиција, те да ће увек бити отворена за иницијативе и инвестиције привредника из Републике Српске.
„Можда је овај Сајам прилика да позовемо све привредне субјекте из Републике Српске и БиХ да још више сарађујемо, да заједнички релаксирамо административне процедуре, да омогућимо привреди да лакше послује, да трговинска размена буде још већа, да ЦЕФТА споразум профункционише у пуном капацитету, као и да се отворени Балкан етаблира и имплементира у свим државама на западном Балкану.“
Отварању Међународног сајма привреде „Banja Luka Expo 2024“ присуствовали су и амбасадор Републике Србије у БиХ, Иван Тодоров, и Генерални конзул Републике Србије у Бања Луци, Милош Вујић.
|
|
Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре |
Обавештавамо да је министар спољних послова господин Ивица Дачић 14.03.2024. године донео одлуку бр. 24-596/30-2024-01 о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре
Одлуку можете погледати на следећем линку: https://dijaspora.gov.rs/files/24_1/odluka_2024.pdf или на интернет страници Министарства спољних послова http://www.mfa.rs |
|
конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта Министарства просвете "Србија за Србе из региона" |
Министарство просвете Републике Србије објавило је конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта "Србија за Србе из региона" за школску 2023/24 годину а за упис на високошколске установе у Републици Србији у школској 2024/25 години.
Текст конкурса, опис пројекта, пријавни формулар, као и списак високошколских установа у Републици Србији можете пронаћи на следећем линку:
https://prosveta.gov.rs/vesti/konkurs-za-dodelu-stipendija-srbija-za-srbe-iz-regiona-za-skolsku-2023-2024-godinu/
Рок за слање пријавних формулара, са пратећом документацијом, је 15. март 2024. године |
|
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре |
Обавештавамо да је министар спољних послова Ивица Дачић донео одлуку о расписивању конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре као и и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ: употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.
Конкурс ће бити отворен у периоду од 01. фебруара 2024. године од 15.30 часова до 12. фебруара 2024. године до 15.30 часова.
Конкурсе можете погледати на следећим линковима:
http://www.mfa.gov.rs
http://dijaspora.gov.rs/konkursi2024.php
|
|
Обележен празник Свети Сава, Бања Лука, 26-29. јануар 2024. |
У част Светог Саве, првог српског архиепископа, утемељивача српске цркве и просветитељства, у Бања Луци и читавој Републици Српској одржан је низ манифестација, у периоду од 26. до 29. јануара 2024. године. У бањалучкој Алеји Светог Саве су тим поводом, као и претходних година, постављени висећи транспаренти са његовим и данас актуелним порукама.
У сали Дечијег позоришта Републике Српске, 26. јануара, на манифестацији „Наши учитељи“ одржаној у организацији Министарства просвете и културе Републике Српске и под покровитељством председника РС Милорада Додика, 45 најуспешнијих просветних радника добило је Светосавске награде за 2023. годину. Том приликом, присутнима се обратила министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, говорећи о друштвеном значају васпитања и образовања нарочито у савременим околностима, као и о кључној улози Светог Саве у стварању темеља српског националног и духовног бића. Присутнима се обратио и државни секретар Министарства културе Републике Србије Миодраг Ивановић.
Дана 27. јануара, међу 29 основних и 17 средњих бањалучких школа, славу Свети Сава обележила је и ЈУ „Гимназија Бања Лука“, најстарија средњошколска институција у Бања Луци.
Истог дана, под покровитељством Епархије бањалучке СПЦ и Града Бања Лука, у организацији Српског певачког друштва „Јединство“, одржана је у Банском двору Светосавска академија. Обраћајући се бројним званицама из политичког и јавног живота Републике Српске, епископ марчански Сава подсетио је да творац српске цркве није само „просветлио српски народ светлошћу Јеванђеља“, већ је формирао прве школе, болнице у Хиландару и Студеници, улагао је труд на унутрашњем уређењу државе и цркве, успостављајући односе и на међународном нивоу као својеврсни дипломата тога доба. У посебном делу свечаности, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић уручио је Светосавске награде најбољим ученицима бањалучких основних и средњих школа.
Наведеним догађајима присуствовао је генерални конзул Милош Вујић, као и манифестацији одржаној у част Светог Саве 29. јануара у ЈУ „Техничка школа у Бања Луци“, највећој средњој школи у БиХ, а после Гимназије најстаријој средњој школи у Бања Луци.
|
|
Обележенa 108. годишњица „Интернације Срба у Добојски логор 1915“, 27.12.2023. |
У организацији Одбора Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачких ратова, у Добоју је 27.12. 2023. обележена 108. годишњица историјског догађаја од републичког значаја - „Интернација Срба у Добојски логор 1915. године“.
Том приликом, генерални конзул Милош Вујић положио је венце код Спомен-костурнице настрадалих српских логораша, и на споменик жртвама Добојског логора 1915-1917. године.
Венце су положили и председник Народне скупштине Републике Српске др Ненад Стевандић, изасланик српског члана Председништва БиХ Бошко Томић, градоначелник Добоја Борис Јеринић, председник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић и председник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић.
У Аустроугарском логору у Добоју, о коме постоји основано мишљење да је први концентрациони логор у модерној Европи 20. века, било је интернирано 45 791 Срба (16 673 мушкарца и 16 996 жена и деце из БиХ, 12 122 српска војника и један број мушкараца, жена и деце из Србије и Црне Горе), а умрло је око 12 000 логораша, међу којима и 600 деце. У свом обраћању, Н. Стевандић је истакао да је овај логор „исходиште где је почео геноцид над српским народом“, као и да је тек формирањем Републике Српске омогућено да ово, као и многа друга стратишта српског народа у БиХ која су власти СФРЈ потискивале у име очувања привида братства и јединства, буду враћена у образовни систем и уписана у културу сећања. Такође, указао је на континуитет „лоших намера према Србима које су готово идентичне као оне из 1915. године“.
И у обраћањима осталих званичника, истакнут је значај постојања Републике Српске као гаранта опстанка Срба на овим просторима, а такође и чињеница да представници међународне заједнице углавном избегавају да долазе не само на помене српским жртвама из ратова 90-их, већ и из Првог и Другог светског рата. |
|
ПРОВЕРА УПИСА У БИРАЧКИ СПИСАК И БИРАЧКОГ МЕСТА |
Обавештавамо све грађане који су поднели захтев за упис у јединствени бирачки списак и/или захтев за гласање у иностранству, да могу сами да провере да ли су уписани у јединствени бирачки списак и бирачко место (место где ће гласати 17.12.2023. године).
Наведени подаци су доступни на следећем линку:https://upit.birackispisak.gov.rs
Потребно је да упишу свој ЈМБГ број, број личне карте или пасоша и да као потврду препишу аутоматски генерисану шифру (означено црвеном бојом). Након уноса свих тражених података, приказаће се податак о бирачком месту. |
|
ОБАВЕШТЕЊЕ О ПРИЈАВЉИВАЊУ ЗА ГЛАСАЊЕ |
Ванредни избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије, расписани су за 17. децембар 2023. године.
Генерални конзулат Републике Србије у Бањалуци позива све држављане Републике Србије, који имају пријављено пребивалиште у Србији, да наведеног дана искористе своје право и изађу на изборе.
Држављани Републике Србије који имају боравиште у Републици Српској, БиХ, могу преко Генералног конзулата Р. Србије у Бањалуци и преко Конзуларне канцеларије у Требињу, најкасније до 25. новембра 2023. године до поноћи (локално време у Србији), поднети захтев да се у јединствени бирачки списак упише податак да ће на предстојећим изборима гласати на једном од бирачких места у Републици Српској.
Напомињемо да након наведеног датума и рока за пријаву неће бити могуће пријављивање за гласање јер ће бити технички онемогућено од стране изборне комисије за гласање.
Захтев за упис у јединствени бирачки списак податка о томе да ће бирач гласати у Генералном конзулату Републике Србије Бања Лука, обавезно мора да садржи следеће податке: име, презиме и име једног родитеља бирача; јединствени матични број бирача; општину, односно град и адресу пребивалишта бирача у земљи (Р. Србији), као и податке о општини, односно граду и адреси боравишта у Републици Српској и потпис подносиоца захтева.
У случају да лице које има бирачко право није уписано у Јединствени бирачки списак, неопходно је претходно спровести поступак уписа у Јединствени бирачки списак.
Образац захтева за упис у јединствени бирачки списак, као и захтев за гласање у иностранству можете преузети: у просторијама Генералног конзулата Републике Србије Бања Лука или у Конзуларној канцеларији Требиње као и на линку:
http://banjaluka.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/Zahtev-za-glasanje-u-inostranstvu15.doc
http://banjaluka.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/Zahtev-za-upis-u-JBS15.doc
Држављани Р. Србије могу на основу ЈМБГ и броја личне карте Републике Србије електронски проверити да ли су уписани у Јединствени бирачки списак, преко сајта Министарства за државну управу и локалну самоуправу (МДУЛС), односно следећег линка:https://upit.birackispisak.gov.rs/.
НАПОМЕНА:
Захтев за гласање у иностранству и/или захтев за упис у јединствени бирачки списак може се поднети лично, путем поште, или путем мејла:
Адреса за слање поштом са назнаком Пријава за изборе:
Генерални конзулат Републике Србије Бања Лука, Булевар Војводе Радомира Путника број 2, 78000 Бања Лука,
Конзуларна канцеларија Требиње, Његошева 2, 89101 Требиње
Напомињемо да захтеви за гласање који се шаљу поштом треба послати тако да исти стигну у ГК РС Бања Лука или КК Требиње у току радне недеље да би били испоручени у року.
Е-mail адреса ГК Бања Лука: konzulat.bl@mfa.rs , srb.cons.banjaluka@mfa.rs
E-mail адреса КК Требиње: kk.trebinje@mfa.rs srb.cons.trebinje@mfa.rs
Приликом подношења пријаве, поред читко попуњеног обрасца захтева, потребно је доставити важећу очитану личну карту Републике Србије односно копију личне карте или копију важећег пасоша Републике Србије где се јасно види адреса у Републици Србији.
У Генералном конзулату Републике Србије у Бања Луци захтеви за гласање у иностранству примају се сваког дана од 08:00 до 20:00 часова, изузев 25.11.2023.године када се примају до поноћи. |
|
Обележена Крсна слава Министарства унутрашњих послова Републике Српске |
Данас 21. новембра 2023. године Министарство унутрашњих послова Републике Српске обележава Крсну славу - Светог архангела Михаила.
Уз присуство највиших званичника Републике Српске и делегације Министарства унутрашњих послова Републике Србије, обележавање је почело предавањем рапорта и полагањем венаца на централно спомен-обиљежје погинулим припадницима МУП Република Српске.
Венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, министар унутрашњих послова Синиша Каран, помоћник директора полиције Министарства унутрашњих послова Републике Србије Драган Васиљевић, генерални конзул Милош Вујић и делегација Трећег пешадијског (Република Српска) пука Оружаних снага БиХ.
На спомен-обележје венце су положили и представници Савеза логораша Српске, Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, породице погинулих припадника МУП-а Српске и други званичници.
Председник Републике Српске Милорад Додик је рекао да је друштво у Републици Српској стабилно, између осталог, захваљујући и успешном деловању Министарства унутрашњих послова.
Истакао је Полиција Српске део регионалне и глобалне мреже безбедности и она је успешна у борби против тероризма, трговине наркотицима и људима.
Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић је нагласио да је стварање и одбрана Министарства унутрашњих послова темељ опстанка Републике Српске и да је данас битно одбранити имовину, институцију председника и право самосталног доношења одлука исто као што је раније сачуван субјективит МУП-а.
Српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић је упутила честитку свим припадницима МУП-а Српске поводом обиљежавања крсне славе и истакла да је Министарство унутрашњих послова Републике Српске главни стуб безбедности Републике Српске, те да је увек у функцији заштите живота и имовине грађана, али и очувања уставног поретка.
Након полагања венаца, у Спомен-цркви Светог архангела Михаила у Центру за обуку у Залужанима служена је литургија и парастос за 782 погинула и нестала припадника МУП-а Републике Српске.
Литургији су, између осталих, присуствовали министарунутрашњих послова Синиша Каран, директор Полиције Синиша Кострешевић, помоћник директора полиције Министарства унутрашњих послова Републике Србије Драган Васиљевић, министри у Влади Српске Ален Шеранић и Саво Минић и председник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић.
Испред Генералног конзулата Републике Србије Бања Лука обележавању Крсне славе МУП-а Р. Српске присуствовали су генерални конзул Милош Вујић и конзул Драган Протић.
|
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао обележавању 105 година од уласка српске војске у Бања Луку |
У Бања Луци је 20.новембра 2023. године обележено 105 година од уласка српске војске у Бања Луку.
Поводом овог историјског догађаја за све страдале српске и црногорске војнике и цивиле у Првом светском рату служен је парастос у Храму Христа Спаситеља.
Након парастоса положени су венци и цвеће на споменик бану Милосављевићу.
У име Владе Републике Србије венац је положио изасланик и државни секретар Министарства за рад, запошљавање, социјална и борачка питања проф.др Дејан Антић, посланик у Народној скупштини Р.Србије Томислав Јанковић, генерални конзул Р.Србије у Бањалуци Милош Вујић, конзул Александар Суботић.
У име институција Републике Српске венце су положили председник Нароне скупштине Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић и саветник предсједника Српске Марко Ромић.
На споменик су цвеће положили и представници Борачке организације Републике Српске, Републичке организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Савеза ратних војних инвалида, Удружења грађана "Ветерани Републике Српске", Организације старјешина Војске Републике Српске и Удружења ампутираца "Удас".
Цвћее су положили и представници Удружења жртава рата Републике Српске, Савеза логораша, Удружења жена жртава рата и Савеза удружења бораца НОР-а, те представници градских и општинских невладиних организација.
Улазак српске војске у Бањалуку 1918. године представља велики историјски догађај који је означио слободу за српски народ са ових простора након вишевековног ропства под Турцима, те од 1878. године под Аустроугарском.
У Првом светском рату погинуло је око 1,3 милиона Срба, готово трећина становништва тадашње Србије
Поводом обележавања годишњице уласка српске војске у Бањалуку, представници Републике Србије, генерални конзул Милош Вујић и конзул Александар Суботић присуствовали су изложби „Други балкански рат на фотографијама и документима“ уприличеној у Академији наука и уметности Републике Српске.
Аутор изложбе, коју су заједнички организовале Народна скупштина Републике Српске и Академија наука и уметности Републике Српске, је проф. др Дејан Антић.
Аутор изложбе Дејан Антић рекао је да је период Великог рата исписан црним словима у историји српског народа због броја страдалих Срба.
„У Бањалуци се сви сећају велеиздајничког процеса, када се судило српској интелектуалној елити, српској младости. Сви се сећају да је овде забрањена ћирилица, као и рад српских просветних и културних друштава, то значи да је тадашњој Аустроугарској монархији сметало све што је било српско“, рекао је Антић.
Он је истакао да је обележавање 105 година од уласка српске војске у Бањалуку важно како би се од заборава сачували јунаци и њихово херојство и слава.
|
|
Генерални конзул Србије посетио Економску школу у Бањалуци |
Генерални конзул Републике Србије Милош Вујић, посетио је 15. новембра 2023. године бањалучку Економску школу.
Приликом обраћања ученицима Вујић је објаснио делатност и начин функционисања дипломатско-конзуларних представништва Србије у Босни и Херцеговини.
Појаснио је процедуру за стицање држављанства Републике Србије и одговорио на бројна питања ученика.
Директорка школе Соња Томаш је истакла значај сарадње Републике Србије и Републике Српске и изразила захвалност на издвојеном времену и препознавању значаја ове школе.
|
|
Обележен Дан примирја у Првом светском рату |
Поводом Дана примирја у Првом светском рату,11. новембра 2023.године,на бањалучком гробљу „Свети Пантелија“ генерални конзул Милош Вујић положио је венац на споменик жртвама „Велеиздајничког процеса“, који је 1915. и 1916. године Аустроугарска влада водила у БањаЛуци против српских родољуба.
Том приликом генерални конзул Милош Вујић истакао је историјски значај овог процеса као један од бројних показатеља спремности српског народа да се континуирано бори за слободу, истину и праведан мир.
Представник града Бања Лука и народни посланик НС Републике Српске, Небојша Дринић, најавио је да ће бити изграђено посебно обележје у помен жртвама „Велеиздајничког процеса“, као део будућег комплекса у самом центру града.
Председник Удружења потомака и поштовалаца ратних добровољаца ослободилачких ратова 1912-1918. године, Небојша Куштриновић, подсетио је да је са простора бањалучке регије око 25000 добровољаца отишло у балканске ратове и Први светски рат, и да сећање на огромне људске губитке наших предака и њихова спремност на жртву заслужују изградњу адекватног споменика.
Полагању венаца присуствовали су и конзулу Драган Протић и Александар Суботић.
Дан примирја обележен је и у Требињу полагањем цвећа представника градске управе и Конзуларне канцеларије Србије у Требињу на Споменик ослободиоцима, подигнутом у славу жртава Великог рата.
Цвеће на споменику су положили градоначелник Требиња Мирко Ћурић и његов заменик Дражен Бошковић, те шеф Конзуларне канцеларије Србије у Требињу конзул Миодраг Џуџалија и Мирослав Марковић.
“Од прошле године смо, заједно са Конзуларном канцеларијом Србије, почели обележавање Дана примирја у Првом свјетском рату, што сматрамо веома важним – да Србија и Република Српска заједно обележавају неке веома важне датуме, не заборављајући све оне људе који су дали своје животе да би ми данас живели у миру”, истакао је након церемоније градоначелник Требиња Мирко Ћурић. |
|
Пројекција филма „Гаравице“ и промоција два романа о страдању српског народа, Бања Лука, 23.10.2023. године |
Као значајан прилог култури сећања, у великој сали бањалучког Банског двора 23.10. о.г. одржана је премијера документарног филма „Гаравице“ аутора Драгана Радовића, у организацији Епархије бихаћко-петровачке и рмањске, о једном од највећих стратишта српског народа у Другом светском рату, где су у околини Бихаћа током лета 1941. године, углавном муслиманске усташе убиле између 12000 и 17000 српских цивила.
Пројекцији филма присуствовали су председник Републике Српске Милорад Додик, епископи бихаћко-петровачки Сергије, пакрачко-славонски Јован, марчански Сава, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић, представници државних институција, свештенство и бројни грађани.
О погубним последицама послератног заташкавања овог злочина од кога се српска заједница те регије никада није опоравила, говорио је председник Додик, а епископ Сергије је нагласио да, без обзира што су Срби данас „статистичка грешка“ у Бихаћу, не само да се злочин не сме заборавити, већ је неопходно проносити истину о њему.
Најављено је и приказивање овог филма у Србији, у организацији Патријаршије СПЦ.
Аутор Д. Радовић је говорио о свом мотиву да се бави многим мање познатим, запостављеним стратиштима Срба у Цазину, Великој Кладуши, Босанској Крупи и Босанском Петровцу, проучавајући преко 3000 докумената и бележећи сећања преживелих. Обавестио је и о свом доприносу да историјски роман Драгана Гргића „Корана ко рана“, који је био забрањен 1961. године, коначно буде објављен 2023. године и представљен присутнима.
Такође, исте вечери, у мањој сали Банског двора одржана је промоција још једног романа, „Шипак из Пребиловаца“ аутора Мирка Вуковића, о усташком покољу 826 Срба у херцеговачком селу Пребиловци 1941. године, у организацији удружења „Баштионик“ из Бања Луке, које је уједно и издавач.
Наведеним догађајима присуствовао је конзул Александар Суботић. |
|
Посета министарке здравља Републике Србије Данице Грујичић Бањи „Мљечаница“ у Козарској Дубици, 21.10.2023. |
Дана 21.10.2023. године, у Специјалној болници за физикалну медицину и рехабилитацију Здравствено-туристичког центра „Мљечаница“ у Козарској Дубици, председник Републике Српске Милорад Додик, министарка здравља Републике Србије Даница Грујичић и директор Специјалне болнице Дарко Бањац, уз присуство представника СПЦ и верски обред освећења, свечано су отворили нове објекте у комплексу ове важне регионалне установе, чиме је завршена изградња и реконструкција њеног здравственог дела.
Отварањем хипербаричног центра и хидроблока, уз већ постојећи објекат полуинтензивне неге и дијагностички центар са најсавременијом опремом, „Мљечаница“ у неким аспектима своје понуде пружа могућности које, по речима министарке Д. Грујичић, не постоје ни у Србији. Такође, министарка је похвалила организациони концепт читаве институције, тј. поделу на здравствено-терапијски и комерцијално-туристички део Бање „Мљечаница“.
Свечаној церемонији отварања присуствовала је и већина министара Владе Републике Српске, затим српски представници у институцијама БиХ, руководиоци јавних институција, градоначелници и начелници општина.
У поздравном обраћању присутнима, председник М. Додик је изразио задовољство што ће, додатном изградњом и развијањем туристичко-рекреативног центра, страдалнички народ Поткозарја макар и са вишедеценијским закашњењем имати могућност да користи најмодернију установу ове врсте у читавој БиХ. Такође, прокоментарисао је и последње проширивање листе особа и компанија које су под санкцијама САД, на коју су увршћени и његови син и кћерка, изразивши одлучност да политика актуелног руководства буде и даље искључиво у интересу Републике Српске, на принципима изворног Дејтонског споразума.
Церемонији је присуствовао конзул Александар Суботић. |
|
Обележавање 30 година од оснивања Академије наука и умјетности Републике Српске, 19. и 20. октобар 2023. године |
Поводом 30 година од оснивања Академије наука и умјетности Републике Српске (АНУРС), у Бања Луци је 19. и 20. октобра одржано више манифестација у просторијама АНУРС и Банског двора, којима су присуствовали председник Народне скупштине Републике Српске др Ненад Стевандић, затим чланови ове највише научно-уметничке институције Републике Српске, актуелни и претходни председник САНУ – академици Зоран Кнежевић и Владимир Костић, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић, представници академија са којима је успостављена сарадња, домаћи и страни гости, као и представници СПЦ, републичких и локалних политичких, научних и културних институција.
На Свечаној академији одржаној 20.10. у Банском двору, о историјату, циљевима и значају АНУРС за националну и културну самобитност српског народа говорио је њен председник, академик Рајко Кузмановић, а прочитане су и честитке које су упутили председник Републике Српске Милорад Додик, српски члан Председништва Жељка Цвијановић и председник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Додељена су и признања заслужнима за подршку АНУРС, међу којима је највише – „Златна повеља успјешности и солидарности“ – додељено председнику Милораду Додику, а међу добитницима су и председник САНУ и инострани чланови АНУРС, за заједнички напор на ојачавању међународних веза и научно-уметничког угледа АНУРС и српске науке и културе у целини.
Као важан културни догађај у склопу ове манифестације, у Галерији АНУРС је 19. октобра отворена изложба „У великом формату“, на којој су представљене слике најзначајнијих српских аутора друге половине XX века.
Отварању изложбе присуствовали су конзули Драган Протић и Александар Суботић, а Свечаној академији АНУРС присуствовао је конзул Александар Суботић. |
|
Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону у области Образовања |
Обавештавамо Вас да је Одлуком МСП бр. 256/30-2023/01 од 12. 10. 2023. године, расписан Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону а који имају за циљ употребу, учење, чување, неговање српског језика и ћириличког писма, чување и неговање српског културног, етничког и верског идентитета, у области Образовања.
Конкурс ће бити отворен у периоду од 13. октобра 2023. године до 23. октобра 2023. године. |
|
Обележавање 28. годишњице од страдања Срба у Западној Крајини |
У организацији Министарства рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске, у Мркоњић Граду је 10.10.2023.г., обележена 28. годишњица од страдања Срба у 13 западно-крајишких општина.
Том приликом је са својих вековних огњишта протерано око 120.000 Срба, а страдало 2214 лица, од чега 753 цивила. Програм је почео парастосом у капели Св. Марка на градском гробљу и полагањем венаца и цвећа на спомен обележје масовне гробнице, највеће у Републици Српској из које је ексхумирано 181 тело, а затим и полагањем венаца и цвећа на централном споменику погинулим борцима и цивилима.
Венац су испред институција Републике Српске положили Председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, Министар рада и борачко инвалидске заштите, Данијел Егић, Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, Саво Минић, Министар саобраћаја и веза, Недељко Чубриловић, као и Министар просвете и културе, Жељка Стојичић. „Све невине жртве западно-крајишких општина нису заборављене, него су постале арматура на којим данас чувамо и градимо Републику Српску. И они који данас неким другим средствима покушавају да сруше Републику Српску остаће уписани као они који су отимали и насртали на туђе, а ми који је бранимо као они који не дају своје“ навео је Стевандић. Начелник општине Мркоњић Град, Драган Вођевић, је истакао да је Мркоњић Град поднео највећу жртву међу западно-крајишким општинама, а да се сваке године обележава десети октобар као трагичан датум у историји града уписан црним словима, дан када су бројни домови запаљени и уништени, Срби масовно протерани са својих огњишта, али и дан када нејач није успела да се извуче под налетом вишеструко јачег непријатеља.
Обележавању 28. годишњице од страдања Срба у Западној Крајини, испред Генералног конзулата Републике Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић, који је такође положио венац на централни споменик погинулим борцима Мркоњић Града у одбрамбено-отаџбинском рату. |
|
Обележена 79. годишњица „операције Халијард – ваздушни мост“ |
У месту Бољанић код Добоја, дана 03.10.2023. године, обележена је 79. годишњица спасавања савезничких пилота у „операцији Халијард – ваздушни мост“.
У знак сећања на витештво и јунаштво припадника Југословенске војске у отаџбини у спасавању савезничких пилота, као и жртава локалног становништва, венце на спомен обележје су положили председник Републике Српске, Милорад Додик, у својству специјалног изасланика председника Републике Србије Александра Вучића потпредседник Владе и министар културе Републике Србије, госпођа Маја Гојковић, председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, министар рада и борачко инвалидске заштите, Данијел Егић, градоначелник Добоја, Борис Јеринић, као и представници фондације „Халијард“. „Операција Халијард је још једна потврда да су Срби увек били на страни правде, победника и антифашиста. Ово је херојски подвиг и део славне историје српског народа. Да су пилоти пали на муслиманску или хрватску територију били би или погубљени или предати нацистима и то је оно што нас је разликовало и тада и данас, а те историјске чињенице се не могу сакрити.“ изјавио је Додик.
Потпредседник Владе и министар културе Републике Србије, госпођа Маја Гојковић, истакла је да Република Србија и Република Српска стоје заједно и чувају сећање на славу, част и пожртвованост наших предака и да се не сме дозволити да се доведе у питање та жртва и маргинализација сећања на „операцију Халијард“. „Република Српска не кокетира са нацистима и фашистима без обзира на промену међународних околности и налази се на истим позицијама и заступа исту политику и према нацизму и према фашизму“ навео је Стевандић. Представник фондације „Халијард“, Џон Капело, изразио је захвалност српском народу чији су припадници ризиковали своје животе да сачувају животе америчких пилота.
Обележавању 79. годишњице „операције Халијард – ваздушни мост“ испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић. |
|
Представници Генералног конзулата Републике Србије Бања Лука присуствовали обележавању Дана и крсне славе општине Рибник |
У оквиру тродневног програма обележавања Дана и крсне славе општине Рибник „Рођење Пресвете Богородице – Мала Госпојина“, 20. септембра о.г. свечано је отворен Центар за културу, у коме је одржана и свечана академија на којој је начелник општине, Небојша Караћ, доделио захвалнице и повеље најбољим ученицима локалних школа и заслужним грађанима за допринос у развоју заједнице у области привреде, културе и спорта.
Скупу су присуствовали и проф. др Никола Шпирић, председавајући Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, др Никола Бањац, посебни саветник министра одбране Републике Србије, коме је због помоћи у развоју општине уручена посебна Повеља, затим представници СПЦ, делегација братске општине Темерин из Републике Србије, као и представници политичког и друштвеног живота овог региона.
Представљен је кратак историјат и специфичност развоја општине, с обзиром на то да се налази на ентитетској граници, да се 1995. издвојила из општине Кључ која је у Федерацији БиХ, при чему је стари назив Рибник враћен 2001. године. Исказана је захвалност председнику и Влади Републике Српске, такође и председнику и Влади Републике Србије за велику помоћ и континуирану подршку у финансирању развојних пројеката и решавању проблема у различитим областима.
У име Генералног конзулата Републике Србије у Бањалуци, свечаној академији општине Рибник присуствовали су конзули Драган Протић и Александар Суботић. |
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао обележавању 28. годишњице одбране западних граница Републике Српске |
Полагањем венаца и поменом за погинуле борце и цивиле, у Новом Граду је дана 18.09.2023.г. обележена 28. годишњица одбране западних граница Републике Српске од агресије хрватске војске у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Дводневна одбрана западних граница је једна од кључних битака током које је живот изгубило 107 бораца и цивила, који су погинули бранећи своја огњишта. Истакнуто је да је херојски отпор одбране својих огњишта омогућио славну победу против знатно бројнијег непријатеља без које је упитно како би изгледао Дејтонски мировни споразум као и Република Српска данас.
Председница Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Исидора Граорац, нагласила је да је у нападу хрватске војске на насеља и општине на западу Републике Српске убијен велики број недужних људи, као и да су причињена велика разарања, (штета у Новом Граду процењена на око 83 милиона, у Костајници око 40 милиона, у Козарској Дубици око 50 милиона марака), а да до данас за злочине нико није одговарао.
Изасланик Председника Републике Српске, Слободан Јавор, истакао је да ни данас, 28 година након рата, не јењава страст оних који се боре да Република Српска нестане. „Како смо тада били јединствени и сложни, морамо тако и даље наставити. Само чврста Републику Српску и њене институције могу бити гарант опстанка српског народа на овим просторима.“
Током обелажавања, којем је присуствовао већи број грађана углавном преживелих и потомака убијених, је наглашено да су непријатељске снаге биле далеко бројније и боље наоружане. „Војска Републике Српске није се суочила само са тзв Армијом БиХ и ХВО, већ и са регуларном хрватском војском тј са бригадама које су биле обучене од стране НАТО“ изјавио је Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Обележавању 28. годишњица одбране западних граница Републике Српске у Одбрамбено-отаџбинском рату испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Пројекција документарног филма „Гаврош“, поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе |
Поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе, у Дому омладине у Бања Луци је 14.09. о.г. одржана прва пројекција документарног филма „Гаврош“, снимљеног под покровитељством председника Републике Српске.
Аутор филма је 15-годишњи ученик О.Ш. „Доситеј Обрадовић“ у Бања Луци, Милош Михољчић, који се потрудио да из дечијег угла представи детињство Гаврила Принципа, и могуће корене његовог чина из 1914. године. Према Михољчићу, Принцип је хтео да га зову „Гаврош“, по лику дечака хероја из дела „Јадници“ Виктора Игоа.
Након што је филм веома топло примљен, присутнима се обратио и Ненад Стевандић, председник Народне скупштине Републике Српске, са посебним речима охрабрења и подршке младом аутору.
Пројекцији је присуствовао конзул Александар Суботић. |
|
Научни скуп на Природно-математичком факултету у Бања Луци, поводом обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе |
У склопу обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе, у амфитеатру Природно-математичког факултета у Бања Луци 14.09. о.г. одржан је научни скуп посвећен питањима српског националног идентитета у контексту савремених геополитичких изазова, демографских процеса у српском етничком простору, природног и културнг наслеђа и планирања уређења и заштити простора Републике Српске.
По први пут и са идејом да то прерасте у традицију, на Универзитету у Бања Луци се научним скупом обележава заједнички национални празник Републике Србије и Републике Српске, на иницијативу и у организацији Студијског програма Географија ПМФ-а и Географског друштва Републике Српске. На скупу су учествовали представници Уралског федералног универзитета са седиштем у Јекатеринбургу, који је један од највећих универзитета у Руској Федерацији, чији је ректор В. А. Кокшаров 15.9. потписао споразум о сарадњи са ректором Универзитета у Бања Луци, Р. Гајанином.
Програм и циљеве скупа, у улози модератора, представила је проф. др Мира Мандић, председник Географског друштва Републике Српске, истичући значај географских друштава за очување националних идентитета, као и погубан тренд маргинализације географије, историје и матерњег језика као образовних темеља идентитета. Скупу су се обратили и проф. др Горан Трбић, декан ПМФ, Огњен Тадић, саветник председника Р. Српске и Марко Ромић из Кабинета председника Р. Српске.
Значај геополитичке локације Републике Српске представио је проф. др Игор Зекановић, у контексту „америчког глобализма“ као главног узрока светског геополитичког дисбаланса, и започете трансформацције „апсолутног униполаризма у релативни униполаризам, са обрисима мултиполаризма“. Истакао је проблем српског нејединства, чак и када су витални национални интереси у питању. О стварању вештачких нација и ограничавању јединственог српског националног простора, говорила је проф. др Тања Мишлицки Томић, наглашавајући да су историјски потврђени стубови српског идентитета православље, косовска митологија, ћирилично писмо и народна самоуправа. Демографске процесе у српском етничком простору представио је др Александар Мајић, а о природном наслеђу као идентитетским маркерима и културном наслеђу у функцији очувања идентитета говорили су проф. др Весна Рајчевић и проф др Ирена Медар Тањга. Перспективе у планирању, уређењу и заштити простора Републике Српске приближила је проф. др Неда Живак.
Скупу су присуствовали генерални конзул Милош Вујић, који је пре почетка скупа дао изјаву за РТРС, и конзул Александар Суботић.
|
|
ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА, СЛОБОДЕ И НАЦИОНАЛНЕ ЗАСТАВЕ |
Дан српског јединства, слободе и националне заставе државни је празник који празнује у Републици Србији и Републици Српској.
Датум, 15. септембар, изабран је за обележавање Дана српског јединства, слободе и националне заставе, јер је тог дана 1918. године пробијен Солунски фронт, а на основу одлуке влада Србије и Републике Српске о заједничком обележавању овог датума. Празнује се од 2020. године.
Централна манифестација обележавања је у Нишу, којој ће присуствовати председници Републике Србије и Српске Александар Вучић И Милорад Додик.
На прослави ће бити и бројни званичници Србије и Српске који су позвали српски народ, где год да живи, да на својим кућама истакну народну заставу - "тробојку".
Поводом обележавања Дана српског јединства, слободе и националне заставе генерални конзул Милош Вујић је гостовао у Јутарњем програму Радио телевизије Републике Српске.
Том приликом је истакао да с обе стране Дрине живи исти народ и да Дрина није граница, већ прелепа река која нас спаја.
Генерални конзул је нагласио да Република Српска подржава Србију у овим тешким тренуцима, али и да је љубав и поштовање међу људима толико, да се то не може новцем платити.
Генерални конзулат Републике Србије Бања Лука и Конзуларна канцеларија Требиње честита Србима широм света Дан српског јединства, слободе и националне заставе и позива наше сународнике да истакну српску тробојку и обележе овај леп празник! |
|
У Бања Луци свечано отворен 28. Међународни сајам књига |
У Бања Луци, у Спортској дворани „Борик“, 13. септембра о.г. свечано је отворен 28. Међународни сајам књига „Бања Лука 2023“, пригодном беседом бањалучког књижевника Ранка Рисојевића.
Присутнима су се обратили и министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, која се посебно захвалила Министарству културе Србије за подршку Сајму, као и градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић.
Из различитих углова, говорници су истакли универзални значај писане речи и квалитетне продукције, са једне стране, и читалачке културе са друге, за развијање културног сензибилитета и промишљање идентитетских основа и форми унапређења међуетничке комуникације на овим просторима. Скупу су присуствовали и Ћамил Дураковић, потпредседник Републике Српске, представници СПЦ, као и бројни гости из друштвено-политичке и академске заједнице Бања Луке и Републике Српске.
Испред Министарства културе Републике Србије, на отварању Сајму књига били су присутни државни секретар Миодраг Ивановић, и начелник у Сектору за савремено стваралаштво Младен Весковић.
Свечаном отварању 28. Међународнoг сајма књига у Бања Луци присуствовали су и генерални конзул Милош Вујић и конзул Александар Суботић.
|
|
Обележен Дан општине Станари |
Свечаном седницом општине дана 09.септембра 2023 у салу Центра за културу обележен је Дан општине Станари.
Свечаности су присуствовали председник Народне скупштине Републике Српске Ненеад Стевандић, начелик општине Радојица Ћелић, конзул у Амбасади Пољске у БиХ Богдан Корезениовски, начелници и представници других општина из Републике Српске.
Одлуком Скупштине општине том приликом додељена су општинска признања и награде заслужним појединцима и установама. Генерални конзулат Републике Србије у Бања Луци добио је заслужно признање за посебан допринос у развоју општине Станари.
Испред Амбасаде Републике Србије у БиХ Свечаној седници и обележавању Дана општине присуствовала је министар саветник Наташа Ђорђевић, а испред Генералног конзулата Републике Србије Бања Лука конзул Драган Протић. |
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао обележавању Дана несталих и погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату |
Код манастира Светог Николе на Озрену, дана 30.08.2023. године, обележен је Дан несталих и погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату.
Српски члан председништва БиХ, Жељка Цвијановић, је у свом обраћању истакла да Република Српска и 28 година након завршетка рата и даље трага за 1646 несталих особа од чега је више од 300 жена и деце. „Они нису само број и статистика, већ нечија деца, очеви, мајке чије породице заслужују да буду пронађени. Њихова дугогодишња борба за правду и најмилије није само њихова, већ борба свих нас, с тога апсолутно разумем бес и огорчење њихових породица. Сраман је игнорантски однос Института за нестала лица БиХ према породицама Срба. Њихова је професионална и људска обавеза да све једнако третирају, а не да било кога фаворизују или игноришу на основу националне припадности.“
Даље је навела да су се окупили на Озрену да би се сабирно и молитвено присетили свих погинулих и несталих у Одбрамбено-отаџбинском рату, оних којима Република Српска и српски народ дугују вечну захвалност за извојевану слободу. Нагласила је да je Озрен место бола, патње и зверских злочина почињених од стране припадника одреда „Ел-муџахид“. „Ти монструми који су живели хиљадама километара далеко од Босне и Херцеговине - данас се у Сарајеву поштују као хероји и браниоци. А њихове жртве, Срби са Озрена, који су овде живели вековима, без имало стида и срама и у одсуству било какве логике и здравог разума се називају агресорима и злочинцима“ навела је Цвијановић.
Председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, је нагласио да се Срби неће одрећи себе већ се и даље борити за своја права, а да се сећања на српска страдања никада неће избрисати док је Републике Српске и док има права на своје институције, идентитет и имовину.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић позвао је Институт за тражење несталих лица БиХ да убрза активности на проналаску и идентификацији посмртних остатака Срба, те да престане да се бави дневном политиком. „Откако је тражење и идентификација прешла на ниво БиХ то је све обустављено и сведено на минималну меру из простог разлога јер друга два народа у БиХ то намерно развлаче и одуговлаче како би себе представили као једине жртве у прошлом рату и намерно смањили српске жртве.“
Обележавању Дана несталих и погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату и полагању венаца испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао свечаном отварању 58. Кочићевог збора |
Полагањем венаца на Споменик Петру Кочићу у Бања Луци 25.08.2023.године започете су активности поводом обележавања 58. Кочићевог збора.
Венце на споменик Петру Кочићу пре почетка манифестације, положили су потпредседник Народне скупштине Републике Српске Ања Љубојевић, министарска просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић и генерални конзул Републике Србије у Бања Луци Милош Вујић.
Министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић отворила је манифестацију "Кочићев збор" и истакла да су књижевна дјла Петра Кочића била вапај за правдом, једнакошћу и достојанством за сваког.
Стојичићева је истакла да је "Кочићев збор" прилика да се кроз различите, увек врло посећене и важне уметничке садржаје јавно и гласно чује Кочићева реч, као и реч о Кочићу.
Градоначелик Бањалуке Драшко Станивуковић рекао је да Кочићеви дани треба да буду посвећени целом народу. Суштина ове манифестације није да подсетимо на датуме његовог рођења и смрти, или на идеје за које се залагао, него и да нас његова дела константно опомињу и зову да се храбро боримо за слободу, истину и отаџбину - рекао је Станивуковић.
Свечана академија биће одржана у Културном центру Бански двор, када ће бити уручена и "Кочићева награда" књижевнику Ђорђу Сладоју, једном од најистакнутијих савремених српских лиричара.
Манифестација посвећена српском књижевнику и народном трибуну Петру Кочићу, трајаће три дана која су названа "Истина", "Слобода" и "Отаџбина". |
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао обележавању крсне славе Града Требиња 18.08. и 19.08.2023. године |
Свечаним пријемом у Градској управи Требиње, 18.08.2023. године почело је обележавање крсне славе града Требиња, Преображење Господње.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић и председник Скупштине града Драгослав Бањак угостили су бројне делегације које су стигле у Требиње. На свечаном пријему, имеђу осталих, биле су присутне делегације градова Грачаница и Звечан са Косова и Метохије, Даниловграда из Црне Горе, Врања, Књажевца, Кикинде, Сечња, Краљева, Бачке Паланке, Крагујевца из Србије, Рудог из Републике Српске, удружење Херцеговаца и Требињаца из Вршца и Београда, удружење гардиста Војске Републике Српске. Свечаном пријему присуствовао је Генерални конзул Р.Србије у Бања Луци Милош Вујић.
Након свечаног пријема у Градском парку у Требињу отворен је 16. Сајам меда и вина. На Сајму је учествовало 35 произвођача меда и вина, који су по својим производима познати не само у Требињу и Херцеговини, него много шире. Градоначелник Мирко Ћурић свечано је отворио Сајам, пожеливши свим излагачима успешан рад, а посетиоцима да на Сајму купе најбоље производе које Требиње нуди.
Преображенске свечаности су настављене отварањем изложбе радова требињских уметника под називом „Уметници своме граду“, која је почела у 18.00 часова у Културном центру.
Празнично вечерње почело је у 19.00 часова у Храму Светог Преображења Господњег.
Након празничног вечерња, у Музеју Херцеговине је отворена изложба "Ристо и Бета Вукановић - 150 година од рођења".
Брачни пар Вукановић оставио је велики траг у историји српског сликарства, као једни од првих организатора уметничких изложби на овим просторима, оснивачи су уметничких друштава, ликовни педагози и дародавци.
Отварајући изложбу, градоначелник Мирко Ћурић рекао је да изложба подсећа на људе који су оставили дела, чиме су заувек остали записани у историји.
Изложба "Ристо и Бета Вукановић - 150 година од рођења" реализована је у сарадњи Музеја Херцеговине у Требињу са Народним музејом Србије, Музејом града Београда и Уметничком галеријом БиХ, а под покровитељством Министарства просвете и културе Републике Српске и Града Требиња.
Светом архијерејском литургијом у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу 19.08.2023. године у 09:00 часова је почело обележавање храмовне и славе града Требиња. Литургију је служио Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије са архијерејима Српске православне цркве, њиховим преосвештенствима епископима милешевским Атанасијем, диселдорфским и немачким Григоријем, захумско-херцеговачким и приморским Димитријем и свештенством Епархије захумско-херцеговачке и приморске.
Литургији су присуствовали представници Владе Републике Српске, градоначелник Мирко Ћурић, генерални директор "Електропривреде Републике Српске" Лука Петровић, представници политичког, привредног и културног живота Српске и Херцеговине, бројни грађани Требиња као и 40 делегација из земље и региона.
У порти Саборног храма у Требињу, након литургије преломљен је славски колач..
Након верских обреда положено је цвеће на Споменик браниоцима Требиња од 1991. до 1996. године, у 11.00 часова. Венац су положили Градоначелник Мирко Ћурић, председник скупштине Драгослав Бањак, генерални конзул Р.Србије у Бања Луци Милош Вујић и изасланик председника Р.Србије Адам Шукало.
У Културном центру Требиње у 12:00 часова одржана је свечана седница Скупштине града Требиња, поводом крсне Славе Саборног храма и града Требиња – Светог Преображења Господњег. Седницом је председавао Драгослав Бањак, а крсну славу града грађанима Требиња честитао је градоначелник Мирко Ћурић. „На овај дан, како то и традиција налаже, дужни смо грађанима Требиња и нашим гостима да представимо шта смо урадили и шта тек планирамо да урадимо, јер смо заједно тим који се труди да Требиње буде још лепше и још снажније. Требиње се брзо развија, мења своју личну карту, али увек чувајући своје пребивалиште и адресу која је свима добро позната југ Републике Српске, поносна и јуначка Херцеговина“, истакао је Ћурић.
Према речима градоначелника Требиња и данас, у времену када поједини светски моћници желе да нам наметну нову адресу по њиховим жељама и вољи, одлучно, уједињени и сложни поручујемо да историју поштујемо, да из прошлости учимо лекције и да покољења знају да је праштање људска врлина, а памћење завет према прецима.
У 20:00 часова почела је славска литија улицама Требиња у којој је учествовало више хиљада грађана и гостију града. Литију, у част крсне славе Града и Саборног храма - Светог преображења Господњег, предводили су епископи Димитрије, Методије, Григорије и Теодосије те градоначелник Мирко Ћурић. Литија је прошла централним требињским улицама, а у њој су учествовали и бројни чланови спортских колектива са подручја града, припадници војске и МУП-а, те бројно свештенство и монаштво Епархије захумско-херцеговачке и приморске.
Свим догађајима присуствовао је Генерални конзул Р.Србије у Бања Луци Милош Вујић као и конзул конзуларне канцеларије у Требињу Миодраг Џуџалија. |
|
Свечана академија поводом обележавања 80 година постојања „Гласа Српске“ |
Дана 31. јула 2023.године у Културном центру Бански двор у Бања Луци, „Глас Српске“ је свечаном академијом обележио 80 година постојања.
Свечаној академији су присуствовали председник Републике Српске, Милорад Додик, председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, министри у Влади Републике Српске, народни посланици, српски представници у заједничким институцијама БиХ, изасланик председника Р. Србије Адам Шукало, амбасадор Руске Федерације у Босни и Херцеговини, Игор Калабухов, ректор Универзитета у Бања Луци, Радослав Гајанин, начелници општина и друге високе званице из политичког, јавног и друштвеног живота Републике Српске.
На академији је истакнуто да је ово јубилеј којим се мало ко у медијском свету може похвалити, а председник Републике Српске је нагласио да је „Глас Српске“ био глас овог народа и претеча оног што се данас зове Република Српска, али и да му је драго да и поред бројних покушаја није дозволио да „Глас Српске“ нестане, већ је извршена успешна приватизација.
„Кадрови који раде у овом дневном листу износе истину и шире оптимизам који треба да буде присутан. Било је много добрих и вредних новинара који не одустају, а који су обележили ово време и свима њима желим да захвалим, као и да Гласу Српске и садашњој генерацији власника, новинара и уредника пожелим светлу будућност“ навео је Милорад Додик.
Главни и одговорни уредник Гласа Српске Борјана Радмановић Петровић је истакла да је ова медијска кућа остала најважнији штампани медиј у Републици Српској, који је препознатљив и у регионалним оквирима. „Новине и портал месечно чита више од милион људи, а Глас Српске се чита широм Републике Српске од Требиња до Новог Града, али и од Београда до Загреба, а за овај лист пишу најистакнутији аутори са подручја бивше Југославије, универзитетски професори, економисти, историчари...“
„Глас Српске“ под данашњим именом излази од 5. маја 2003. године, а претходно је више пута мењао име („Бањалучке новине“, „Крајишки лист“, „Глас српски“).
Свечаној академији поводом прославе 80 година постојања дневног листа „Глас Српске“, испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић. |
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао Свечаној академији поводом дана општине Челинац |
Дана 26. јула 2023.године у Челинцу је одржана Свечана академија поводом дана општине и крсне славе Светог Архангела Гаврила, на којој су додељена и општинска признања.
Начелник општине Челинац, Владо Глигорић, је на свечаности нагласио важност добре сарадње републичких и локалних власти које су заједничким снагама урадиле много за добробит становника ове општине. Глигорић је истакао да су на више од 130 локација рађени инфраструктурни пројекти, укључујући путеве, водовод и објекте високоградње. Навео је да Челинац спада у ред средње развијених општина у Републици Српској.
„Нажалост има људи који одлазе из Челинца, али има и све више људи који долазе у Челинац и овде решавају своје стамбено питање. Бавили смо се развојем и другим важним сегментима живота, од предшколског, основног и средњег образовања, спорта, културе… Подржали смо пројекте и пензионера и младих и низ других значајних сфера живота у нашој општини те Челинац постаје лепо место за живот.
Највише признање, плакета општине, додељене су, редитељу, сценаристи и глумцу Николи Пејаковићу за допринос од изузетног значаја за уметност и афирмацију завичаја, који је том приликом изјавио да је признање које је добио од општине уствари награда његовим прецима који су много урадили за овај крај, као и примаријусу доктору Михајлу Ђурићу за допринос од изузетног значаја за развој здравства и заштите здравља становништва општине Челинац.
Свечаној академији поводом дана општине Челинац и крсне славе Светог Архангела Гаврила, испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Обележeно 148 година од устанка српског народа у Херцеговини – Невесињске пушке |
У месту Крекови код Невесиња је 09. јула 2023.године, одржана традиционална манифестација „Невесињска пушка“, посвећена обележавању 148 године од почетка устанка у Херцеговини 1875. године. Манифестација је започета служењем парастоса устаницима и полагањем венаца код спомен обележја у Крековима и завршена пригодним културно-уметничким програмом.
Манифестацији су присуствовали премијер Републике Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић, саветник српског члана и председавајуће Председништва БиХ Бошко Томић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије Никола Селаковић, генерални конзул Републике Србије у Мостару Васо Гујић, конзул Републике Србије у Требињу Миодраг Џуџалија, начелници општина Никшић Марко Ковачевић и Плужине Слободан Делић, као и начелници и представници источно-херцеговачких општина и града Требиња, посланици у Народној скупштини Републике Српске, представници борачких организација, потомци невесињских устаника и бројни гости.
На спомен обележје устаницима венац је у име Републике Србије положио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије Никола Селаковић у пратњи генералног конзула Србије у Мостару Васе Гујића, конзула у Конзуларној канцеларији Републике Србије у Требињу Миодрага Џуџалије и државног секретара у министарству за рад,запошљавање, борачка и социјална питања Зорана Антића. |
|
Обележена 81 година од Битке на Козари |
Поводом 81. годишњице Битке на Козари, дана 02.07.2023. године је на Мраковици, код Спомен-обележја одата почаст невиним жртвама и свима који су изгубили животе борећи се за слободу. Током обележавања је истакнуто да је Битка на Козари епопеја страдања, муке и патње српског народа у борби против нациста и усташа, током које је убијено око 40.000 цивила, а 68.000 одведено у логоре од чега преко 23.000 деце.
Обележавању догађаја од историјског значаја присуствовали су представници институција Републике Српске и Републике Србије, невладиних организација, СУБНОР-а Републике Српске и Републике Србије, Трећег пешадијског Република Српска пука и многи други.
Председник Републике Српске, Милорад Додик, је истакао да „сваке године долазимо на Козару да поручимо истину, али и да пошаљемо поруку да смо се заветовали нашим државама Републици Српској и Републици Србији које су увек биле једина водиља борцима.“
Министар рада и борачко-инвалидске заштите у Влади Републике Српске, Данијел Егић, нагласио је да Срби и 81 годину након Битке на Козари и даље бију исте битке за слободу, спас српског народа и Републике Српске, овај пут на политички начин, мирним средствима, не нападајући никога само бранећи своје.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Миле Карановић, је на Мраковици навео да Срби, посебно данас када трпе бројне притиске, немају право да се не присете колику су жртву принели на олтар српства и отаџбине и колико се мора чувати српска земља.
Обележавању 81. годишњице Битке на Козари је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао конзул Драган Протић.
|
|
Пријем за децу са КиМ у Влади Р. Српске |
Министар просвете и културе у Влади Републике Српске, Жељка Стојичић, била је домаћин пријема за децу са Косова и Метохије у оквиру пројекта „Спојимо децу Косова и Метохије и Републике Српске“ који се традиционално одржава већ 11 година и у оквиру којег је до сада преко 7000 деце са КиМ посетило Републику Српску.
Ове године је 800 ученика и просветних радника посетило 19 општина и градова у Републици Српској. Пројекат се реализује уз подршку Владе Републике Српске и ресорног министарства, као и Одбора за помоћ Србима на Косову и Метохији.
„Данас смо видели пуно емоција и са једне и са друге стране. Деца су задовољна и срећна и то нам је и циљ“ истакла је Жељка Стојичић. Председник Одбора за помоћ Србима на Косову и Метохији, Милорад Арлов, је навео да „овој деци дајемо слободу јер је немају на КиМ, јер су им школске дане прекинули пуцњи, што не би требали преживљавати у 21. веку.“
У знак захвалности за гостопримство, ученици Основне школе „Јован Цвијић“ из Зубиног Потока извели су химну „Моја Република“.
Пријему за децу са КиМ у Влади Р. Српске, испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је конзул Драган Протић.
|
|
Свечана академија поводом дана општине Добој |
Дана 25. јуна о.г. у Добоју је одржана Свечана академија поводом дана града, на којој су и додељена градска признања.
На свечаности је истакнута важност добре сарадње републичких и локалних власти. Градоначелник Добоја, Борис Јеринић, истакао је том приликом да је Добој реализовао бројне пројекте, а да завршетак изградње регионалне болнице у септембру, уз подршку свих републичких инситуција представља најзначајни капитални пројекат.
Највише признање, плакета града, додељене су министарки финансија Републике Српске, Зори Видовић, која је навела да Добој има посебно место у Републици Српској, као и да је то град који прави велике кораке развоја, омогућава својим становницима да сваки дан живе све боље и да ће Влада и у наредном периоду наставити да посвећује максималну пажњу његовом развоју, као и директору Универзитетског клиничког центра Републике Српске, Влади Ђајићу, који је нагласио да је Добој град добрих и вредних људи, који су од малог града направили европски град по мери.
Они су новчану награду од по 5.000 КМ (око 2.500 евра) донирали добојском Удружењу за децу са потешкоћама у развоју и бањалучком Даун синдром центру.
Свечаној академији је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао генерални конзул Милош Вујић. |
|
Обележена 31 година од пробоја Коридора |
У месту Дуга Њива код Модриче, дана 25.06.2023. године обележена је 31. годишњица од пробоја Коридора.
Током наведене војне акције погинуло је 852 борца Војске Републике Српске, 13 припадника МУП Републике Српске и 17 припадника МУП Републике Српске Крајине. Директан повод за војну операцију „Коридор 92“ била је смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника. Војна операција је трајала од 14. до 28. јуна на подручју Посавине и окончала је 42 дана дугу копнено-ваздушну блокаду западног дела Републике Српске и Републике Српске Крајине, и омогућила је њихово спајање са осталим деловима Српске и Србијом.
У манастиру Дуга Њива служена је литургија, а код спомен обележја погинулим српским цивилима и војницима положени су венци. Обележавању су присуствовали Председник Републике Српске Милорад Додик, Председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, Министар рада и борачко инвалидске заштите у Влади Републике Српске Данијел Егић, делегација Народне скупштине Републике Српске, делегација Трећег пешадијског Република Српса пука, представници борачких организација и невладиних организација, као и учесници „марша 12 километара за 12 бањалучких беба“.
Председник Републике Српске, Милорад Додик је навео да „смо овде да кажемо да нисмо заборавили на који начин смо били блокирани, да нисмо заборавили наше бебе али и да нисмо заборавили како се тешко долази до слободе. Коридором смо обележавали границе Републике Српске, што је био један од циљева Отаџбинског рата. Нема победе које смо остварили у историји а да није било страдања, али иза њих остају резултати, а то је наша Република Српска и данас морамо на други начин да се боримо за нашу слободу, политичким средствима“.
Председник Народне скупштине Републике Српске, Ненад Стевандић, истакао је да „већ 31 годину се боримо да бранимо овај коридор, да он не буде затворен, а много је покушаја да нам те коридоре затворе, финансијски и политички, и да нам на разне начине поремете односе са Републиком Србијом.“
Председник Борачке организације Републике Српске, Радан Остојић, је нагласио да сви имамо обавезу према борцима који су дали животе за Републику Српску, те да је Република Српска гарант опстанка Срба на овим просторима, због чега да би била сачувана данас степен одлучности мора да буде на нивоу када је стварана.
Обележавању 31. годишњице од пробоја Коридора испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Боравак министра здравља Владе Републике Србије Данице Грујичић у Бања Луци |
Министар здравља у Влади Републике Србије Даница Грујучић 07. јуна 2023. године, присуствовала је потписивању новог Уговора на период од четири године, о научно-наставној сарадњи медицинских факултета из Бања Луке и Фоче са Медицинским факултетом у Београду.
Декани медицинских факултета потврдили су да је реч о деценијској размени студената и знања, што је много помогло развоју медицине у Републици Српској. Након потписивања уговора у Сали Банског двора промовисан је уџбеник „Хирургија“ аутора министра здравља у Влади Републике Србије Данице Грујичић, Александра Симића и Душка Спасовског. Уџбеником је обухваћена целокупна хирургија са анестезиологијом.
Дочеку и испраћају министра Данице Грујичић, као и потписивању уговора између факултета присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Народну скупштину Републике Српске посетили руководиоци и полазници Дипломатске академије Министарства спољних послова Републике Србије |
Народну скупштину Републике Српске су 26.05.2023. године , у оквиру студијске посете Републици Српској и њеним највишим институцијама, посетили руководиоци и полазници Дипломатске академије Министарства спољних послова Републике Србије, а њихов домаћин била је потпредседница парламента Ања Љубојевић.
Полазнике је предводила директорка Дипломатске академије, амбасадор Марина Јовићевић, у присуству генералног конзула Републике Србије у Бањалуци Милоша Вујића и помоћника министра за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Немање Ковачевића.
Потпредседница Љубојевић у Великој пленарној сали говорила је полазницима Дипломатске академије о историјату, надлежностима, организацији и саставу Народне скупштине Републике Српске.Након одржаног предавања, потпредседница Љубојевић разговарала је са полазницима Дипломатске академије о политичкој ситуацији у Републици Српској и БиХ, уставној позицији Републике Српске, функционисању њених институција, дејтонским надлежностима и специфичностима уставног уређења и процедурама одлучивања у БиХ.
„Веома је важно да будуће дипломате Републике Србије разумију статус Републике Српске у БиХ, која су њена права и обавезе и колико је важна сарадња једног народа који се налази у двије различите земље“, казала је Љубојевићева, изразивши захвалност за све што је за Републику Српску учинила Република Србија, са председником Александром Вучићем на челу.
Директорка Дипломатске академије, амбасадор Марина Јовићевић рекла је да у оквиру протокола о сарадњи влада Републике Српске и Републике Србије постоји могућност за образовање кадрова из Српске на овој академији.
Она је нагласила да је Дипломатска академија једна од организационих јединица Министарства спољних послова Србије и да организује дипломатско-конзуларну обуку искључиво за представнике државних органа Србије и партнере са којима има потписан протокол о сарадњи, као са Владом Српске.
Генерални конзул Републике Србије у Бањалуци Милош Вујић рекао је да посета Народној скупштини само потврђује опредељеност влада Српске и Србије за што квалитетнијом и дубљом сарадњом.
„Убеђен сам да ће то полазницима Дипломатске академије бити од користи јер ће се упознати са начином функционисања институција Републике Српске“, рекао је Вујић.
|
|
Полазници Дипломатске академије Министарства спољних послова Републике Србије у Генералном конзулату Републике Србије Бања Лука |
Након посете Влади Републике Српске и пријема код председника Радована Вишковића реализоване 25.маја 2023. године, полазници Диполматске академије посетили су Генерални конзулат Републике Србије у Бања Луци.
Полазнике је дочекао генерални конзул Милош Вујића, конзул Драган Протић и особље Генералног конзулата Р.Србије.
Генерални конзул Милош Вујић је упознао полазнике Дипломатске академије са активностима и организацијом Генералног конзулата Р.Србије у Бања Луци као и са обимом и широком лепезом конзуларних послова који се обављају у овом ДКП-у.
Током дводневног боравка полазника Дипломатске академије у Бања Луци планирана је и посета Народној скупштини Републике Српске, где ће полазнике примити потпредседница Народне скупштине госпођа Ања Љубојевић, а организована је и посета Спомен подручју Доња Градина.
|
|
Полазници Дипломатске академије Министарства спољних послова Републике Србије на пријему код председника Владе Републике Српске |
Дипломатска академија Министарства спољних послова Републике Србије, у оквиру основног програма обуке организовала је студијску посету полазника Диполматске академије Генералном конзулату Републике Србије у Бања Луци.
Ова студијска посета се реализује као део спровођења Меморандума о сарадњи између Владе Републике Србије и Владе Репубике Српске у области дипломатског образовања.
Првог дана посете организована је посета Влади Републике Српске и пријем код премијера Радована Вишковића.
Председник Владе Републике Српске Радован Вишковић пожелео је добродошлицу полазницима Дипломатске академије и захвалио генералном конзулу Милошу Вујићу, као и Министарству спољних послова Србије на реализацији овог значајног пројекта. Током разговарао је упознао је полазнике Академије о начину фукционисања Републике Српске, и значају примене Дејтонског мировног споразума.
Полазници Дипломатске академије упознати су и о уставној позицији Републике Српске, као и о важности очувања њених надлежности.
Председник Владе Републике Српске пожелео је полазницима успех на пословном и приватном плану, као и жељу да у будућности на најбољи начин представљају свој народ на највишим нивоима.
Генерални конзул Милош Вујић истакао је захвалност за срдачан пријем и изразио жељу за наставком оваквих и сличних пројеката.
Састанку је присуствовао конзул Драган Протић, као и директор Дипломатске академије амбасадор Марина Јовићевић.
|
|
Генерални конзул Милош Вујић присуствовао обележању 31.годишњице од смрти 12 беба у КЦ Бања Лука |
На спомен-обележје “Живот” у Бањалуци 22. маја 2023. године положен је венац и цвеће поводом обележавања 31 године од смрти 12 беба у Клиничком центру у Бањалуци због недостатка кисеоника.
Венац су положиле мајке преминулих беба, председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, изасланици председника Републике Српске Милорада Додика и српског члана и председавајуће Председништва БиХ Жељке Цвијановић. На спомен обележје цвеће је положио и генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић.
Руже је положила и делегација српских представника у институцијама БиХ, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске, Министарства породице, омладине и спорта Српске и генерални директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске Владо Ђајић.
Одлуком Савета безбедности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.
Као датум обиљежавања овог догађаја узима се 22. мај, јер је на тај дан 1992. године, због недостатка кисеоника, умрла прва од 12 беба, а остале су преминуле до 19. јуна те године. |
|
Обележен Дан Војске Српске |
У касарни „Козара“ у Бања Луци је, дана 12. маја 2023. године, одржана централна свечаност којом је обележен Дан Војске Српске.
Председник Републике Српске, Милорад Додик, је на централној свечаности изјавио да је Република Српске једини гарант слободе српског народа на овим просторима. Председник Републике Српске рекао је да су Срби Југославији дали више него што је требало и да је та земља била заблуда. "Због тога са поносом данас гледамо на Србију која је гарант стабилности и мира".
Даље је навео да рат српском народу наметнут као и да„ у процесу распада бивше Југославије није се смела поновити историја страдања српског народа на овим просторима, када нисмо имали војску и државу. Због тога је било важно формирање Војске Републике Српске. Показало се да је Војска РС најбоље што је српски народ имао у себи – народна, одбрамбена, антифашистичка. Нисам срећан што је дошло до укидања Војске РС. Српска се бранила и стварала институције у рату, а након рата је наивно веровала да смо све завршили и да имамо своју државу. Република Српска је прихватила Дејтонски споразум и унела свој суверенитет у БиХ, међутим високи представници су отимали надлежности Републике Српске што не сме бити заборављено.“
Командант Трећег пешадијског (Република Српска) пука, бригадир Недељко Копуз, нагласио је да је Војска Републике Српске дала немерљив допринос стварању Републике Српске. „Са поносом се данас сећамо 12. маја 1992. године, када је формирана Војска Републике Српске. Њен задатак је био да заштити српски народ и његова вековна огњишта" рекао је Копуз, нагласивши да је Војска Републике Српске била народна.
Заменик Министра одбране БиХ, Борис Јернић, је честитао Дан Војске Српске свим грађанима и изјавио да не сме бити заборављено преко 23.000 припадника Војске Републике Српске који су погинули за слободу српског народа. "У стварању Републике Српске 12. мај је један од најзначајнијих датума јер је тада формирана Војска Републике Српске, која је била слободарска ".
Обележавању Дана Војске Српске у касарни „Козара“ у Бања Луци присустовали су начелник Генералштаба Војске Србије, генерал Милан Мојсиловић, државни секретар у Министарству одбране Републике Србије, Немања Старовић, као и генерални конзул Републике Србије у Бања Луци, Милош Вујић.
|
|
Обележен Дан победе над фашизмом у Другом светском рату |
Дана 09.05.2023. године у Бања Луци обележен је Дан победе над фашизмом у Другом светском рату, у организацији Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Републике Српске.
Церемонија обележавања је започета маршом „Бесмртног пука“ из парка Петар Кочић до Трга палих бораца, а настављена полагањем венаца на Споменик жртвама фашизма.
У име институција Републике Српске венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, делегација Владе Републике Српске, делегација града Бања Луке. Венце су положили и делегација Министарства безбедности у Савету министара, руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов, представници СУБНОР-а, представници организација проистеклих из протеклог рата.
Председник Републике Српске Милорад Додик се том приликом обратио присутнима и рекао да је историја српског народа страдалачка и часна, историја народне победе и да је Р. Српска антифашистички пројекат. Истакао је да су поред народноослободилачке војске која је била несумњиво антифашистичка, Срби имали и отаџбински покрет.
Дан победе над фашизмом обележава се 9. маја у знак сећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Немачке, чиме је завршен Други светски рат у Европи.
Обележавању Дана победе над фашизмом у Другом светском рату, присуствовали су и венац положили испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци генерални конзул Милош Вујић и конзул Драган Протић.
|
|
Отворена књига жалости поводом трагедије у ОШ „Владислав Рибникар“ |
Дана 05.05. 2023. године у 08,00 часова у просторијама ГК Бања Лука отворена је књига жалости поводом трагигично страдалих приликом пуцњаве у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду дана 03.05.2023. године.
Књига жалости била је отворена дана 05.05. 2023. године од 08,00 часова до 16,00 часова, дана 06.05.2023. године од 10,00 до 14,00 часова и дана 07.05.2023. године од 10,00 до 14,00 часова.
У име институција Републике Српске венце у књигу жалости уписали су се председник Републике Српске Милорад Додик, српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, потпредседник Републике Српске Давор Прањић, министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић, градоначелник Бања Луке Драшко Станивуковић, представник ГК Р. Хрватске у Бања Луци, представник конзуларне канцеларије Р. Словеније у Бања Луци, представник канцеларије ЕУ, представници политичких партија Републике Српске и удружења, наставници и ученици ОШ „ Јован Цвијић“ из Бања Луке, као и бројни грађани.
|
|
Отворена књига жалости |
Поводом трагичног губитка живота у пуцњави у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду, дана 03.05.2023.године Влада Републике Србије је прогласила тродневну жалост, од 05.05.2023. до 07.05.2023.године.
Генерални конзулат Р. Србије и Конзуларна канцеларија Требиње захваљују за све добијене поруке подршке.
Књига жалости ће бити отворена у Генералном конзулату Републике Србије у Бања Луци и у Конзуларној канцеларији Требиње од петка 05.маја до недеље 07.маја 2023. године у следећим терминима:
● Петак 05.05.2023. од 08:00 до 16:00 часова
● Субота 06.05.2023. од 10:00 до 14:00 часова
● Недеља 07.05.2023. од 10:00 до 14:00 часова
|
|
Дани Владе С. Милошевића – Хиландар као надахнуће |
У Културном центру Бански двор у Бања Луци, дана 25.04.2023. године, у склопу програма обележавања традиционалне манифестације „Дани Владе С. Милошевића“, са благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија и под покровитељством Председника Републике Српске и Председника Републике Србије, одржан је концерт под називом „Хиландар као надахнуће“, здруженог симфонијског оркестра РТС и оркестра Академије уметности Универзитета у Бања Луци, којим су дириговали Бранка Радошевић Митровић и Дејан Савић.
Током манифестације је премијерно изведена свечана поема за симфонијски оркестар Владе С. Милошевића под називом „Хилендар“, коју је написао по повратку са Свете горе и која је „лежала у паучини“, а идеја да се звучно обелодани потаклa је од Високопреподобног архимандрита Методија, игумана манастира Хиландар. Посебан мотив да музичко дело буде изведено у 2023. години је 825 година од оснивања манастира Хиландар, 50 година од настанка партитуре „Хилендар“ и 25 година од оснивања Академије уметности Универзитета у Бања Луци. Такође је изведен и концерт за клавир и симфонијски оркестар академика Светислава Божића „Ноћ у Хиландару“ у извођењу солисте Александра Синчука, лауреата многобројних међународних пијанистичких такмичења. Освновни циљ и сврха подухвата је шире представљање значаја и непроцењиве духовне и културне ризнице Хиландара, а други део програма предвиђен је за 27. април у Великој дворани Илије М. Коларца у Београду.
Концерту „Хиландар као надахнуће“ у Банском двору су између осталих присуствовали Председник Републике Српске Милорад Додик, градоначелник Бања Луке, Драшко Станивуковић, игуман манастира Хиландар, Високопреподобни архимандрит Методије, као и друге високе званице, а испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовали су генерални конзул Милош Вујић, вицеконзул Дејан Зафиров и конзуларни службеник Александра Гатарић. |
|
Отворена мултифункционална дворана у Јакуповцима |
У Јакуповцима, општина Лакташи, дана 24.04.2023. године, отворена је мултифукнционална дворана за коју су средства од око 2,4 милиона КМ (око 1,2 милиона евра) обезбедиле Влада Републике Српске и Влада Републике Србије, као и град Лакташи.
Дворана површине 1635 метара квадратних располаже са 450 места и предвиђена је за све дворанске спортове. Председник Републике Српске, Милорад Додик, истакао је да је захвалан Влади Републике Србије на финансијској подршци за изградњу дворане којом је решен проблем мештана, и подсетио да је ове године први разред уписало три одељења што довољно говори о перспективи овог места. Министар породице, омладине и спорта у Влади Републике Српске, Селма Чабрић, изразила је наду да ће дворана увек бити пуна младих, и ђака и рекреативаца, и да ће одатле увек излазити добри резултати и добри спортисти, док је градоначелник Лакташа, Мирослав Бојић, навео да је дворана била дугогодишњи сан ђака и родитеља овог места и нагласио да је у протеклих 10 година формирано више од 20 спортских колектива који ће користити ову дворану.
Отварању мултифукнционалне дворане у Јакуповцима испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао је генерални конзул Милош Вујић. |
|
Свечана академија поводом дана града Градишка |
Дана 24. априла о.г., у знак сећања на 24. април 1945. године када је ослобођена од немачке окупације, одржана је свечана академија којом је град Градишка обележио дан града.
Обележавање дана града започело је полагањем венаца и цвећа на спомен обележја у парку „Слобода“, а настављено свечаном академијом на којој су уручена признања најзаслужнијим појединцима и установама за допринос развоју града. Градоначелник Градишке, Зоран Аџић, навео је да је и у тешким економским условима градска власт успела у протеклих годину дана да реализује бројне значајне инфраструктурне пројекте и капиталне инвестиције, али и да ствара услове за бољи привредни развој. Том приликом је захвалио Влади Републике Српске, Влади Републике Србије и председнику Републике Србије, господину Александру Вучићу, који су пружили финансијску подршку за реализацију пројеката од користи за све становнике Градишке.
Свечаној академији поводом дана града Градишка, присуствовали су министар трговине и турзима у Влади Републике Српске, Денис Шулић, бројни представници републичких органа, начелници општина и друге високе званице из политичког, јавног и друштвеног живота Републике Српске, амбасадори Руске федерације и Републике Словеније у БиХ, као и генерални конзул Републике Србије у Бања Луци, Милош Вујић. |
|
Обележен дан сећања на страдале у геноциду у концентрационом логору Јасеновац |
У Доњој Градини је, дана 23. априла о.г., обележен дан сећања на преко 700.000 жртава геноцида у Јасеновцу и његовом највећем стратишту у Доњој Градини.
На гробом пољу „Тополе“ у спомен-подручју Доња Градина положени су венци и служен је молитвени помен за преко 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 127.000 антифашиста који су мучки убијени у јасеновачком систему концентрационих логора. Централној манифестацији обележавања присуствовало је највише руководство Републике Српске и Р. Србије. Делегацију Републике Србије предводио је председник Републике Србије, господин Алексндар Вучић, а присуствовали су такође и председник Народне скупштине Републике Србије, господин Владимир Орлић, министар финансија, господин Синиша Мали, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, господин Никола Селаковић.
Испред институција Републике Српске почаст невино страдалима су одали председник Републике, господин Милорад Додик, српски члан председништва и предедавајућа председништва, госпођа Жељка Цвијановић, председник Владе Републике Српске, господин Радован Вишковић, председник Народне скупштине, господин Ненад Стевандић, народни посланици, начелници градова и општина, као и друге високе званице.
Председник Републике Србије, господин Александар Вучић, је поновио да је Доња Градина највеће стратиште српског народа. „За оне који су нестали без трага, ми смо једини траг. Ми морамо да будемо и траг и путоказ и име за оне који су овде убијени без бележења њиховог имена и броја“ поручивши да Срби више не могу да прихвате да буду дежурни кривци и они који немају никаква права. „Данас Срби на сваки начин јединствено реагују на на сваку врсту притиска који долази споља. Када Србину дозлогрди више повратка нема, он хоће бити само свој на своме“ нагласио је председник Вучић, захваливши се председнику Додику јер Србија и Српска већ девет година заједнички обележавају дан сећања на жртве усташког геноцида. Предедник Републике Српске је на свечаности изјавио да је „Доња Градина место јасеновачке тишине које нас све окупља и постаје саставни део душе и тела српског народа. Сваки дан морамо да се присетимо страдања наших предака у НДХ, и оне деце које су везана у џакове са мачкама и бацане у Саву и умирала у најстрашнијим мукама. Сви ти злочини су били део плана који је трајао дуго, а који је подразумевао да се Срби униште на овом простору.“ Председник Додик је навео да су Срби највећи страдалници не само 20. века, него и сукоба током распада бивше Југославије. „Држава је кључ слободе, а Република Српска не може да живи у БиХ која гуши нашу слободу.“
Централној манифестацији је, осим високих делегација, присуствовало на хиљаде грађана из Републике Српске и региона, где су предњачили ученици многих основних и средњих школа у Републици Српској. Обележавању дана сећања на страдале у концентрационом логору Јасеновац и Доња Градина присуствовали су испред Амбасаде Републике Србије у Сарајеву, амбасадор Александар Ђорђевић и испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци, генерални конзул Милош Вујић. |
|
Пријем у Палати републике за полазнике 12. класе ВСБО |
Дана 20. априла 2023. године, у оквиру студијске посете Бања Луци, у Палати републике организован је пријем за полазнике 12. класе Високих студија безбедности и одбране. Пријем су у име председника Републике Српске, господина Милорада Додика, организовали Генерални секретар председника Републике Српске, Јелена Пајић Баштинац, и саветник председника Републике Српске, Бранислав Окука.
Полазници Високих студија безбедности и одбране су упознати са актуелном политичком ситуцијом у Републици Српској и Босни и Херцеговини, као и о безбедносним и другим изазовима са којима се суочава Република Српска. У том контексту је посебно наглашена важност очувања мира у Босни и Херцеговини и целом региону, те да је од кључног значаја за стабилизацију политичких прилика у Босни и Херцеговини доследно поштовање Дејтонског мировног споразума и уставних надлежности свих нивоа.
Пријему у Палати републике је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Милош Вујић. |
|
Свечана академија поводом 70 година постојања Архива Републике Српске |
Дана 20.04.о.г. одржана је свечана академија којом је Архив Републике Српске обележио седам деценија постојања. Тим поводом је јавности, кроз изложбу, приказано идејно решење изгледа нове зграде ове институције, која би требало да буде изграђена у дворишту садашњег здања.
Председник Републике Српске, господин Милорад Додик, обећао је подршку за модернизацију Архива Републике Српске, која се тренутно налази у тзв Царској кући, објекту који је изграђен као војни објекат пре више од 140 година. „Седам деценија архивске делатности је значајан историјски период. Архив Р. Српске је институција од државног значаја, те је изградња нових објеката неопходна да би се стекли услови за очување важних докумената“ навео је Додик.
Директор Архива Р. Српске, Бојан Стојнић, истакао је да ће нови објекат бити понос Републике Српске и да ће задовољити потребе за смештај архивске грађе за наредних 70 година. „Имамо законску обавезу да преузимамо архивску грађу највиших органа власти, што тренутно нисмо у могућности. Разговарали смо са највишим нивоима власти Републике Српске и добили смо обећања о финансирању изградње нове зграде. Стара зграда биће сачувана и конзервирана, те подземним тунелом повезана са новом, док је постојећи објекат испунио своју мисију“ нагласио је Стојнић и додао да се наставља са радом на дигитализацији архивске грађе, те да је збирка Спомен подручја Доња Градина и Јасеновац комплетно дигитализована и бесплатно доступна на сајту Архива.
Свечаној академији поводом 70 година постојања Архива Републике Српске је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023. годину |
Обавештавамо да је објављен Конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023. годину.
Рок за пријаву је 26.05.2023. године,а информације о конкурсу можете наћи на веб сајту Министарства просвете https://prosveta.gov.rs/vesti/konkurs-za-dodelu-stipendija-u-okviru-projekta-srbija-za-srbe-iz-regiona-za-skolsku-2022-2023-godinu/
Напомињемо да се у Генерални конзулат Републике Србије Бања Лука и Конзуларну канцеларију Требиње искључиво доставља тражена документација, а о избору кандидата одлучује посебна комисија Министарства просвете Р.Србије.
За све додатне информације обратити се Министарству просвете Републике Србије. |
|
Отворен тениски комплекс у Бања Луци |
У Бања Луци је 12.04.о.г. свечано отворен тениски комплекс намењен одржавању тениског турнира „Српска опен“, који ће бити одржан од 16. до 23. априла о.г., а на којем ће осим Новака Ђоковића играти и бројна позната тениска имена и други играчи из врха АТП листе.
Тениски комплекс импозантног изгледа, са централном ареном од 6000 места, је изграђен за свега неколико месеци и задовољава све критеријуме за одржавање турнира на високом нивоу. Уз комплекс су изграђени и нови трг, дечја игралишта, алеје и нова авенија.
Отварању тениског комплекса су присуствовали председник Републике Српске, Милорад Додик, бројни министри у Влади Републике Српске, градоначелник Бања Луке, Драшко Станивуковић, представници руководства Народне скупштине Републике Српске и друге високе званице из политичког, јавног и друштвеног живота Републике Српске.
Председник Републике Српске, Милорад Додик, изјавио је да је захвалан породици Ђоковић и Новаку Ђоковићу који је обећао да ће играти у Бања Луци и који је веровао у Бања Луку и Републику Српску. „Изгадња комплекса је доказ способности градских и републичких институција да у кратком року заврше овакав објекат. Све ово заслужују Бања Лука и Република Српска, која неће стати на овоме већ идемо даље до нових турнира. Биће тешко, јер тенис је спорт богатих. Могу понудити више него ми, али ћемо се борити као и до сада, јер да нисмо веровали у ово, не бисмо ни данас било овде“ истакао је Додик, уз захвалност свима који су помогли и учествовали у изградњи тениског комплекса.
Градоначелник Бања Луке, Драшко Станивуковић, је на свечаном отварању навео да је овај тениски комплекс понос Бања Луке и Републике Српске, и да је „величанствено у овом тренутку бити Бањалучанин, грађанин Републике Српске и Србин. Имали смо храброст да видимо оно чега нема, имали смо храброст да задамо циљ који је изнад наших могућности и капацитета, али смо имали веру и одважност и постигли смо резултате какви нису виђени на овим просторима. Дошли смо до нове разгледнице нашег града.“
Председник организационог одбора турнира „Српска опен“, Бојан Вујић, је нагласио да ће изгадња оваквог комплекса омогућити да „наши клинци из Бања Луке, Републике Српске, Србије али и региона имају прилике да тренирају и раде у овом прелепом комплексу и да овде направе прве кораке у овом планетарно популарном спорту“ уз наду да ће исти омогућити стварање нових будућих великих тениских имена.
Отварању тениског комплекса у Бања Луци је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Милош Вујић.
|
|
Обележен Дан полиције Републике Српске |
Дана 04.04. 2023. године у Бања Луци обележен је Дан полиције Републике Српске.
Церемонија обележавања је започета служењем парастоса и полагањем венаца на Централном спомен-обележју погинулим припадницима Министарства унутрашњих послова Републике Српске.
У име институција Републике Српске венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран, директор Полиције Синиша Кострешевић. Венце су положили и делегација Министарства безбедности у Савету министара, чланови породица погинулих припадника МУП-а, представници организација проистеклих из протеклог рата.
У име Републике Србије делегацију је предводио и положио венац државни секретар у Министарству унутрашњих послова др Данило Стевандић.
Централна свечаност одржана је у амфитеатру Управе за полицијско образовање у Залужанима, где је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран уручио награде истакнутим припадницима полиције и том приликом се обратио присутнима рекавши да је прошла 31 година од формирања МУП-а Р. Српске, од првог постројавања 230 полицајаца у Сокоцу, и да је данас та иста полиција опремљена, образована и спремна да се суочи са највећим безбедносним изазовима.
Председник Републике Српске Милорад Додик се обратио присутнима на централној свечаности и рекао да је поносан на полицију што је очувана у тешким временима, да је полиција ту да брани мир а не да води рат. Истакао је и податак да грађани одмах након СПЦ верују управо полицији, којој се мора вратити још значајнија улога у друштву, а то ће се урадити изменама закона.
Обележавању Дана полиције Републике Српске, служењу парастоса и полагању венаца на Централном спомен-обележју као и централној свечаности у Залужанима, испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовали су генерални конзул Милош Вујић и конзул Драган Протић. |
|
Обележена 31. годишњица од злочина над Србима у Сијековцу |
Дана 26. марта о.г. у селу Сијековац, код Брода, обележена је 31. годишњица првог масовног злочина над српским становништвом у протеклом рату, када су припадници хрватске војске и паравојних хрватско-муслиманских формација убили 9 српских цивила, а наредних дана још 37 мештана припадника српског народа, од којих је најмлађа жртва имала 17 година.
Поред тога је запаљено 15 кућа и православна црква, што је био први масовни злочин као увод у оружани сукоб на територији БиХ. Преживели и данас сведоче да су смрт избегли само они који нису били код куће.
„Овај злочин не сме и неће бити заборављен. Показујемо да нећемо устукнути пред будућношћу и да ћемо бити способни да доносимо сами своје одлуке, да будемо чврсти и јединствени, као и да се Република Српска неће одрећи ни себе ни оних који су за њу страдали“ истакао је Ненад Стевандић, председник Народне скупштине Републике Српске, одајући почаст невино настрадалима.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите у Влади Републике Српске, Данијел Егић, поручио је да је „овај злочин још један доказ да требамо да чувамо, пазимо и бранимо Републику Српску и у миру“.
Иако је у убиствима учествовао велики број хрватских и муслиманских војника, пред судом БиХ осуђено је само једно лице и то на 10 година затвора. „Ово је срамотна пресуда, на крају крајева ово је било немогуће да изврши само једно лице“ нагласио је Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Обележавању 31. годишњице од злочина над Србима у Сијековцу је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Милош Вујић. |
|
Самит енергетике „СЕТ Требиње 2023“ |
У Требињу је 22-24.03.о.г. одржан четврти Самит енергетике - „СЕТ Требиње 2023“, на којем је био присутан велики број учесника не само из Републике Српске него и из региона.
Председник Републике Српске, Милорад Додик, је на отварању Самита истакао да је сукоб у Украјини изазвао проблеме са енергетиком на највишем нивоу, али да упркос томе није било рестрикција на нивоу Републике Српске. „Самит сваке године расте, те смо донели одлуку да правимо нови савремени конгресни центар. Република Српска је ту да послује са вама. У овом нестабилном времену битно је да заједно једни другима помажемо. Желимо да стимулишемо инвеститоре у Републици Српској".
Председник Владе Републике Српске, Радован Вишковић, је у свом обраћању на отварању Самита навео да је Република Српска препознала своје потенцијале. „Свака уложена марка у енергетици, производњи, преносу и дистрибуцији значи нову добит, нови развој и нову шансу“ нагласио је Вишковић, уз жеље да успех овог самита омогући и представницима власти да донесу праве и исправне одлуке.
Министар енергетике и рударства Републике Српске, Петар Ђокић, је поручио да је Република Српска укупном политичком и економском оријентацијом доказала да је посвећена развоју енергетике, те да је сада водећа привредна област у Републици Српској на којој се може дугорочно заснивати њен убрзани раст и развој, а да је тренутна вредност инвестиција у овој области око 2,4 милијарди КМ (око 1,2 милијарди евра).
Министар спољне трговине и економских односа у Савету министара, Сташа Кошарац, је изјавио да је циљ да се обезбеди дугорочна енергетска стабилност, поуздано снабдевање енергијом те стварање одрживог и конкурентног енергетског сектора уз највиши степен одговорности према животној средини.
Генерални директор Електропривреде Републике Српске, Лука Петровић, је истакао да је Самит енергетике важна ствар за Републику Српску али и регион, те се захвалио свим учесницима, као и медијима и представницима власти. „Данас нас је окупила стручна тематика, да између осталог размењујемо искуства, креирамо заједничке планове, пројекте и визије енергетског сектора. Само заједно можемо бити стабилнији и јачи“ нагласио је Петровић. Самит према његовим речима има све више стручњака из области енергетике, што потврђује да је ова тема веома важна. „Видљиво је да су многе електропривреде финансијски исцрпљене, јер су своја средства морали да усмере у набавке скупих енергената и других производа, које имају много веће цене него пре избијања кризе у Украјини.“
Самиту енергетике „СЕТ Требиње 2023“ је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Милош Вујић. |
|
3. Међународни сајам туризма у Бања Луци и потписивање Протокола о сарадњи ТО Републике Српске и ТО Златибор |
Под покровитељством града Бања Лука и Министарства спољне трговине и економских односа у Савету Министара, од 10. до 12.03.о.г. одржан је „3. Међународни сајам туризма, Бања Лука 2023“.
На Сајму је било присутно више од 110 излагача из Републике Српске, Републике Србије, Хрватске, Турске, итд.
В.д. Министра трговине и туризма у Влади Републике Српске, Златан Клокић, је на отварању сајма изразио наду да ће овај сајам наставити да расте, као и да ће на прави начин промовисати Републику Српску. „Туризам је значајан и ради презентације на међународном нивоу јер све оно што краси Републику Српску, наше туристичке бисере, олимпијску планину Јахорину, бање, наше лепе градове Бања Луку и Требиње, треба промовисати у правом светлу, како и заслужују“ навео је Клокић.
Свечаном отварању сајма је испред Генералног конзулата Р. Србије у Бања Луци присуствовао Генерални конзул Милош Вујић.
Дана 11.03.о.г. в.д. директора Туристичке организације Републике Српске, Миодраг Лончаревић, | | | |