| |     ћирилица | english  
Naslovna
Posetite Srbiju
SIEPA

 

   
 
Kontakt


 

Radno vreme
Ponedeljak - petak: 8:00 – 16:00 časova
Konzularno odeljenje (rad sa strankama): 09:00 - 13:00 časova, sredom od 09:00 - 13:00 i od 16:00 - 19:00 časova

Konzularna kancelarija Trebinje

Radno vreme
Ponedeljak - petak: 8:00 – 16:00 časova
Konzularno odeljenje (rad sa strankama): 09:00 - 13:00 časova, sredom od 09:00 - 13:00 i od 16:00 - 19:00 časova
 

Adresa
Njegoševa 4
89101 TREBINjE
BOSNA I HERCEGOVINA

Telefon: + 387 59 / 490-505
Faks:      + 387 59 / 490-509
E-mail: srb.cons.trebinje@mfa.rs

 

Praznici

Adresa
Vojvode Radomira Putnika 2
78000 Banjaluka
BOSNA I HERCEGOVINA

Informacije

Ponedeljak - petak na brojeve telefona

+387 51 / 227 - 040  i  +387 51 / 227 - 060

Lokacija/Mapa

Broj telefona van radnog vremena

samo za hitne slučajeve

+387 51 / 227 - 041

Hitni slučajevi su: sprovodnice, saobraćajne nesreće sa težim posledicama, izdavanje putnog lista i slično

E-mail: srb.cons.banjaluka@mfa.rs konzulat.bl@mfa.rs

E-mail za vize consulatebl@gmail.com

On line aplikacija za izdavanje viza 

https://ekonzulat.gov.rs/home/visa

https://eforeigner.welcometoserbia.gov.rs/

E-mail za proveru upisa u matične knjige consulatebl@gmail.com  srb.cons.trebinje@mfa.rs

Faks:     + 387 51 / 213-901

Konzularna nadležnost

ELEKTRONSKO ZAKAZIVANJE TERMINA ZA PASOŠ

Termin za pasoš možete zakazati putem on line aplikacije

https://euprava.gov.rs/ekonzulat

Počasni konzuli
   

Veb sajt: http://www.banjaluka.mfa.gov.rs/

Twitter https://twitter.com/SRBinBanjaLuka

 

 


 
Obaveštenje o uplati takse za konzularne usluge

Obaveštavamo da se taksa za sve konzularne usluge uplaćuje na dan kada se podnosi zahtev za konzularnu uslugu, a uplatnicu sa  upisanim iznosom konzularne takse dobijate isključivo od strane konzularnih službenika Generalnog konzulata R.Srbije Banja Luka ili KK Trebinje.

Sva lica koja žele da podnesu zahtev za pasoš R.Srbije, pre podnošenja zahteva za pasoš i posebno pre uplate konzularne takse za pasoš, treba da provere da li su upisani svi podaci u matične knjige Republike Srbije, uključujući knjigu rođenih i knjigu venčanih (da li je izvršena prijava sklapanja braka u knjizi venčanih).

Provera upisa u matične knjige R.Srbije kao i provera da li su pravilno upisani svi podaci podnosioca zahteva je uslov za izavanje pasoša.

POVRAĆAJ UPLATE TAKSE SE NEĆI IZVRŠITI U SLEDEĆIM SLUČAJEVIMA:

1. Uplaćena konzularna takse za pasoš, a nije izvršen upis u matične knjige Srbije;

2. Uplaćena konzularna takse za pasoš, a podaci na pasošu nisu ispravni;

3. Uplaćena konzularna takse za pasoš, a  nije potvrđen termin za pasoš;

4. Uplaćene ostale sve vrste konzularnih taksi, a da pri tome nisu dobili uplatnice na dan konzularne usluge od strane konzularnih službenika GK RS Banja Luka ili KK Trebinje.


 
 
Ministar Đorđe Milićević potpisao ugovore sa udruženjima Srba u BiH o podršci Srbije jačanju srpskog identiteta, Banja Luka, 25. jul 2024

Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju mera i aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije s dijasporom Đorđe Milićević sastao se 25.7. o.g. u Generalnom konzulatu Republike Srbije u Banja Luci sa predstavnicima 13 srpskih udruženja i nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine.

Povod za ovo okupljanje bila je razmena primeraka 13 prethodno potpisanih ugovora o finansijskoj podršci Vlade Republike Srbije projektima namenjenim očuvanju srpskog jezika i pisma, kao i jačanju srpskog nacionalnog i kulturnog identiteta u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Radi se o Programu podrške za koji je Vlada Republike Srbije izdvojila sredstva u iznosu od 79 miliona dinara, namenjenih sprovođenju nekoliko različitih mera usmerenih na očuvanje identiteta srpskog naroda van granica Srbije, u skladu sa ugovorima potpisanim sa ukupno 104 udruženja i organizacije koja su ispunila uslove javnog konkursa, od njih 311 prijavljenih. Najveći deo sredstava predviđen je za nabavku opreme za kulturno-umetnička društva, udžbenika i lektira za srpske dopunske škole, kao i sportske opreme za srpske klubove.

U svom obraćanju prisutnima, ministar Đ. Milićević je istakao nacionalne interese i ciljeve srpskog naroda u 21. veku – mir, stabilnost, ekonomija i pre svega jedinstvo, u vezi sa kojim je ponovo podvukao značaj održavanja Svesrpskog sabora i na njemu usvojene Deklaracije. Takođe, podsetio je na Memorandum o saradnji potpisan sa Ministarstvom za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske, kojim se definiše i pojačava saradnja matice i sunarodnika van nje, i naglasio da je jedan od naših zajedničkih ciljeva očuvanje jezika, ćirilice, kulture, istorije, identiteta i tradicije. U tom smislu, izrazio je nadu da će partnerstvo i efikasni vidovi saradnje biti nastavljeni i ubuduće.


Poseta ministarke bez portfelja Tatjane Macure Banja Luci, 23-24. jul 2024.

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena u Vladi Republike Srbije Tatjana Macura boravila je 23. i 24. jula o.g. sa delegacijom u poseti Banja Luci, i tom prilikom sastala se sa četiri ministra u Vladi Republike Srpske. Na svim sastancima prisustvovao je generalni konzul Miloš Vujić.

Prvog dana, 23. jula, ministarka T. Macura sastala se sa ministrom za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatanom Klokićem. Ključna tema ovog sastanka su mere populacione politike koje preduzimaju Republika Srbija i Republika Srpska, kao odgovor na demografske izazove.

U vezi sa tim, ministarka T. Macura je podsetila da je Srbija 2007. godine imala stopu fertiliteta 1,38, a 2022. godine 1,63, ističući da je to „za Evropu primer zaista dobre prakse“. Dogovoreno je da se u narednom periodu intenzivira saradnja po ovom pitanju i da se putem zajedničkih konferencija razmenjuju ideje, unapređuju saznanja i informiše javnost.

Istog dana, ministarka T. Macura razgovarala je sa ministarkom porodice, omladine i sporta Republike Srpske Selmom Čabrić, na temu potrebe jačanja institucionalne podrške porodici, kao i sprečavanja nasilja u porodici.

Ministarka Čabrić je napomenula da su u Republici Srpskoj ponosni na činjenicu da stručnjaci njihov Zakon o zaštiti nasilja u porodici ocenjuju kao jedan od najkvalitetnijih u regionu, dok je ministarka T. Macura naglasila izuzetan značaj ekonomskog osnaživanja žena u tom kontekstu. S obzirom na to da je briga o porodici i njeno očuvanje jedan od najvažnijih nacionalnih interesa, razgovarano je i o opredeljenosti da se zakonskim propisima obezbeđuju finansijska sredstva za tu namenu.

Sledećeg dana, 24. jula, ministarka T. Macura razmatrala je sa ministarkom prosvete i kulture Republike Srpske Željkom Stojičić mogućnosti za unapređenje sistemskih rešenja čiji je cilj sprečavanje vršnjačkog nasilja, zatim nasilja učenika prema nastavnicima, kao i digitalnog nasilja.

Ministarka T. Macura je predstavila nacionalnu platformu za prevenciju nasilja koje uključuje decu „Čuvam te“, i istakla je da je iskorenjivanje nasilja među decom jedan od prioriteta Vlade Srbije. Dogovorena je koordinacija zajedničkog delovanja dveju vlada i prepoznata je potreba da se organizuje konferencija koja bi okupila sva relevantna resorna ministarstva obe strane.

Poslednji sastanak u Banja Luci, ministarka T. Macura imala je sa ministrom pravde Republike Srpske Milošem Bukejlovićem, na kome je razgovarano o zakonskim rešenjima u oblasti krivičnopravne zaštite od nasilja, sa akcentom na krivično delo nasilje nad ženama, zatim o usklađivanju zakonodavstava sa standardima EU, kao i o primerima iz sudske prakse. Uz dogovor o zajedničkim aktivnostima resornih ministarstava, i na ovom sastanku predviđeno je organizovanje konferencija, s tim da će njihov cilj biti podsticanje žrtava da prijave nasilje, ali i edukovanje svih relevantnih učesnika u ovoj problematici.


Otvorena izložba kopije dokumenata koji su prethodili Prvom svetskom ratu

U saradnji Ministarstva prosvete i kulture Republike Srpske i Ministarstva kulture Srbije, u skladu sa Deklaracijom usvojenom na Svesrpskom saboru, povodom 110 godina od početka Prvog svetskog rata, dana 23.07.2024. u Arhivu Republike Srpske u Banja Luci otvorena je izložba kopija tri dokumenta iz perioda poslednjih dana „Julske krize“ 1914. godine - austrougarskog Ultimatuma Srbiji, koncepta Odgovora Kraljevine Srbije na Ultimatum i Telegrama objave rata.

Pored Banja Luke, ovi važni istorijski dokumenti biće izloženi od 23. do 28. jula u još četiri grada Republike Srpske, kao i u istorijskim arhivima Vojvodine, Kosova i Metohije i u dvadeset gradova Srbije. U isto vreme u Beogradu će biti dostupni javnosti originalni dokumenti koji se čuvaju u Državnom arhivu Srbije.

O značaju izloženih dokumenata prisutnima su govorili direktor Arhiva Republike Srpske Bojan Stojnić i ministarka prosvete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić, koja je i otvorila izložbu. Takođe, ministarka Stojičić je naglasila da se radi o još jednom vidu kulturne saradnje Republike Srpske i Srbije i zajedničkoj aktivnosti resornih ministarstava, u koju su uključeni skoro svi značajniji regionalni istorijski arhivi. Istakla je i važnost činjenice da je Unesko uneo Telegram objave rata u Svetski registar „Pamćenje sveta“, čime je taj dokument dobio još veću vrednost.

U Muzeju Hercegovine u Trebinju je otvorena istoimena izložba, a direktorka trebinjskog Muzeja Ivana Grujić je rekla da su kroz ova dokumenta predstavljeni poslednji dani „Julske krize“ i istakla da su se na ovaj način nadovezali na Svesrpski sabor i da ministarstva kulture Republike Srbije i Republike Srpske nastavljaju davno započeti posao na pokazivanju kulturno-istorijskog i duhovnog jedinstva srpskog naroda.

Otvaranju izložbe u Banja Luci prisustvovali su generalni konzul Miloš Vujić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, kao i predstavnici akademske zajednice Republike Srpske i Banja Luke, dok je u Trebinju otvaranju izložbe prisustvovao Miodrag Džudžalija šef Konzularne kancelarije Trebinje.


Ministarstvo spoljnih poslova
Dnevne vesti 
Saopštenja 
Foto galerija 


Narodna skupština

Predsednik Republike Srbije

Vlada Srbije

Ministarstvo spoljnih poslova