| |     latinica | english  
Насловна
Посетите Србију
СИЕПА

 

   
 
Контакт


 

 

Радно време
Понедељак - петак: 8:00 – 16:00 часова
Конзуларно одељење (рад са странкама): 09:00 - 13:00 часова, средом од 09:00 - 13:00 и од 16:00 - 19:00 часова

Конзуларна канцеларија Требиње

Радно време
Понедељак - петак: 8:00 – 16:00 часова
Конзуларно одељење (рад са странкама): 09:00 - 13:00 часова, средом од 09:00 - 13:00 и од 16:00 - 19:00 часова

Адреса
Његошева 4
89101 ТРЕБИЊЕ
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Телефон: + 387 59 / 490-505
Факс:      + 387 59 / 490-509
E-mail: srb.cons.trebinje@mfa.rs

 

Празници


Адреса
Војводе Радомира Путника 2
78000 БАЊАЛУКА
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Информације

Понедељак - петак  на бројеве телефона

+387 51/ 227-040  и  +387 51/ 227 -060

Број телефона ван радног времена

само за хитне случајеве

+387 51/ 227-041

Хитни случајеви  су: спроводнице, саобраћајне несреће са тежим последицама, издавање путног листа и слично.

 E-mail: srb.cons.banjaluka@mfa.rs  konzulat.bl@mfa.rs

E-mail за визе: consulatebl@gmail.com

On line апликација за издавање виза 

https://ekonzulat.gov.rs/home/visa

https://eforeigner.welcometoserbia.gov.rs/

Е-mail за проверу уписа у матичне књиге  consulatebl@gmail.com  srb.cons.trebinje@mfa.rs

ЕЛЕКТРОНСКО ЗАКАЗИВАЊЕ ТЕРМИНА ЗА ПАСОШ

Термин за пасош можете заказати и путем on line апликације

https://euprava.gov.rs/ekonzulat

Локација/Мапа

  Факс: +387 51/213-901                                          

Конзуларна надлежност

Интернет сајт:https://www.banjaluka.mfa.gov.rs

Почасни конзул
Твитер налог https://twitter.com/SRBinBanjaLuka

 

 

 


 
Обавештење о уплати таксе за конзуларне услуге

Обавештавамо да се такса за све конзуларне услуге уплаћује на дан када се подноси захтев за конзуларну услугу, а уплатницу са  уписаним износом конзуларне таксе добијате искључиво од стране конзуларних службеника Генералног конзулата Р.Србије Бања Лука или КК Требиње.

Сва лица која желе да поднесу захтев за пасош Р.Србије, пре подношења захтева за пасош и посебно пре уплате конзуларне таксе за пасош, треба да провере да ли су уписани сви подаци у матичне књиге Републике Србије, укључујући књигу рођених и књигу венчаних (да ли је извршена пријава склапања брака у књизи венчаних).

Провера уписа у матичне књиге Р.Србије као и провера да ли су правилно уписани сви подаци подносиоца захтева је услов за изавање пасоша.

ПОВРАЋАЈ УПЛАТЕ ТАКСЕ СЕ НЕЋИ ИЗВРШИТИ У СЛЕДЕЋИМ СЛУЧАЈЕВИМА:

1. Уплаћена конзуларна таксе за пасош, а није извршен упис у матичне књиге Србије;

2. Уплаћена конзуларна таксе за пасош, а подаци на пасошу нису исправни;

3. Уплаћена конзуларна таксе за пасош, а  није потврђен термин за пасош;

4. Уплаћене остале све врсте конзуларних такси, а да при томе нису добили уплатнице, на дан конзуларне услуге и од стране конзуларних службеника ГК РС Бања Лука или КК Требиње.


 
 
Министар Ђорђе Милићевић потписао уговоре са удружењима Срба у БиХ о подршци Србије јачању српског идентитета, Бања Лука, 25. јул 2024

Министар без портфеља задужен за координацију мера и активности у области односа Републике Србије с дијаспором Ђорђе Милићевић састао се 25.7. о.г. у Генералном конзулату Републике Србије у Бања Луци са представницима 13 српских удружења и невладиних организација из Босне и Херцеговине.

Повод за ово окупљање била је размена примерака 13 претходно потписаних уговора о финансијској подршци Владе Републике Србије пројектима намењеним очувању српског језика и писма, као и јачању српског националног и културног идентитета у Републици Српској и Федерацији БиХ.

Ради се о Програму подршке за који је Влада Републике Србије издвојила средства у износу од 79 милиона динара, намењених спровођењу неколико различитих мера усмерених на очување идентитета српског народа ван граница Србије, у складу са уговорима потписаним са укупно 104 удружења и организације која су испунила услове јавног конкурса, од њих 311 пријављених. Највећи део средстава предвиђен је за набавку опреме за културно-уметничка друштва, уџбеника и лектира за српске допунске школе, као и спортске опреме за српске клубове.

У свом обраћању присутнима, министар Ђ. Милићевић је истакао националне интересе и циљеве српског народа у 21. веку – мир, стабилност, економија и пре свега јединство, у вези са којим је поново подвукао значај одржавања Свесрпског сабора и на њему усвојене Декларације. Такође, подсетио је на Меморандум о сарадњи потписан са Министарством за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске, којим се дефинише и појачава сарадња матице и сународника ван ње, и нагласио да је један од наших заједничких циљева очување језика, ћирилице, културе, историје, идентитета и традиције. У том смислу, изразио је наду да ће партнерство и ефикасни видови сарадње бити настављени и убудуће.


Посета министарке без портфеља Татјане Мацуре Бања Луци, 23-24. јул 2024.

Министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и политичког оснаживања жена у Влади Републике Србије Татјана Мацура боравила је 23. и 24. јула о.г. са делегацијом у посети Бања Луци, и том приликом састала се са четири министра у Влади Републике Српске. На свим састанцима присуствовао је генерални конзул Милош Вујић.

Првог дана, 23. јула, министарка Т. Мацура састала се са министром за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златаном Клокићем.Кључна тема овог састанка су мере популационе политике које предузимају Република Србија и Република Српска, као одговор на демографске изазове.

У вези са тим, министарка Т. Мацура је подсетила да је Србија 2007. године имала стопу фертилитета 1,38, а 2022. године 1,63, истичући да је то „за Европу пример заиста добре праксе“. Договорено је да се у наредном периоду интензивира сарадња по овом питању и да се путем заједничких конференција размењују идеје, унапређују сазнања и информише јавност.

Истог дана, министарка Т. Мацура разговарала је са министарком породице, омладине и спорта Републике Српске Селмом Чабрић, на тему потребе јачања институционалне подршке породици, као и спречавања насиља у породици.

Министарка Чабрић је напоменула да су у Републици Српској поносни на чињеницу да стручњаци њихов Закон о заштити насиља у породици оцењују као један од најквалитетнијих у региону, док је министарка Т. Мацура нагласила изузетан значај економског оснаживања жена у том контексту. С обзиром на то да је брига о породици и њено очување један од најважнијих националних интереса, разговарано је и о опредељености да се законским прописима обезбеђују финансијска средства за ту намену.

Следећег дана, 24. јула, министарка Т. Мацура разматрала је са министарком просвете и културе Републике Српске Жељком Стојичић могућности за унапређење системских решења чији је циљ спречавање вршњачког насиља, затим насиља ученика према наставницима, као и дигиталног насиља.

Министарка Т. Мацура је представила националну платформу за превенцију насиља које укључује децу „Чувам те“, и истакла је да је искорењивање насиља међу децом један од приоритета Владе Србије. Договорена је координација заједничког деловања двеју влада и препозната је потреба да се организује конференција која би окупила сва релевантна ресорна министарства обе стране.

Последњи састанак у Бања Луци, министарка Т. Мацура имала је са министром правде Републике Српске Милошем Букејловићем, на коме је разговарано о законским решењима у области кривичноправне заштите од насиља, са акцентом на кривично дело насиље над женама, затим о усклађивању законодавстава са стандардима ЕУ, као и о примерима из судске праксе. Уз договор о заједничким активностима ресорних министарстава, и на овом састанку предвиђено је организовање конференција, с тим да ће њихов циљ бити подстицање жртава да пријаве насиље, али и едуковање свих релевантних учесника у овој проблематици.


Отворена изложба копије докумената који су претходили Првом светском рату

У сарадњи Министарства просвете и културе Републике Српске и Министарства културе Србије, у складу са Декларацијом усвојеном на Свесрпском сабору, поводом 110 година од почетка Првог светског рата, дана 23.07.2024. у Архиву Републике Српске у Бања Луци отворена је изложба копија три документа из периода последњих дана „Јулске кризе“ 1914. године - аустроугарског Ултиматума Србији, концепта Одговора Краљевине Србије на Ултиматум и Телеграма објаве рата.

Поред Бања Луке, ови важни историјски документи биће изложени од 23. до 28. јула у још четири града Републике Српске, као и у историјским архивима Војводине, Косова и Метохије и у двадесет градова Србије. У исто време у Београду ће бити доступни јавности оригинални документи који се чувају у Државном архиву Србије.
О значају изложених докумената присутнима су говорили директор Архива Републике Српске Бојан Стојнић и министарка просвете и културе Републике Српске Жељка Стојичић, која је и отворила изложбу. Такође, министарка Стојичић је нагласила да се ради о још једном виду културне сарадње Републике Српске и Србије и заједничкој активности ресорних министарстава, у коју су укључени скоро сви значајнији регионални историјски архиви. Истакла је и важност чињенице да је Унеско унео Телеграм објаве рата у Светски регистар „Памћење света“, чиме је тај документ добио још већу вредност.

У Музеју Херцеговине у Требињу је отворена истоимена изложба, а директорка требињског Музеја Ивана Грујић је рекла да су кроз ова документа представљени последњи дани „Јулске кризе“ и истакла да су се на овај начин надовезали на Свесрпски сабор и да министарства културе Републике Србије и Републике Српске настављају давно започети посао на показивању културно-историјског и духовног јединства српског народа.

Отварању изложбе у Бања Луци присуствовали су генерални конзул Милош Вујић, министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић, као и представници академске заједнице Републике Српске и Бања Луке, док је у Требињу отварању изложбе присуствовао Миодраг Џуџалија шеф Конзуларне канцеларије Требиње.


Министарство спољних послова
Дневне вести 
Саопштења 
Фото галерија 


Народна скупштина

Председник Републике Србије

Влада Србије

Министарство спољних послова